WhatsApp desteği sona erecek iPhone modelleri belli oldu!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Akıllı telefon kullanıcıları tarafından en değerli haberleşme kaynağı olarak görülen WhatsApp hemen herkesin telefonunda mevcut. Lakin ...

Akıllı telefon kullanıcıları tarafından en değerli haberleşme kaynağı olarak görülen WhatsApp hemen herkesin telefonunda mevcut. Lakin artık yapılan güncellemeler ile birlikte birtakım telefonlarda artık WhatsApp kullanmak da mümkün olmuyor. Eski jenerasyon iPhone modelleri için de bu geçerli.

iPhone 5 ve iPhone 5c kullanıcıları için makûs haber!

iOS 16’nın beta testinde olduğu günümüzde iOS 10 yahut iOS 11 sürümlerinde çalışan iPhone modelleri yakında WhatsApp’ı desteklemeyi bırakacak. Bu telefonlarda 24 Ekim’den itibaren kullanıcıların WhatsApp’a giremeyeceği belirtiliyor.

Eski kuşak iPhone kullanıcılarının WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için telefonlarını iOS 12 yahut daha yeni sürümlere yükseltmeleri gerekecek. Lakin bu durum iPhone 5 ve iPhone 5c kullanıcıları için pek mümkün görünmüyor. Zira daha yeni işletim sistemlerinin bu telefonlarda verimli çalışmadığı belirtiliyor.

WhatsApp’ı destekleyecek bir iOS güncellemesi pratik olarak mümkün olmadığı için iPhone 5 ve iPhone 5c kullanıcıları yeni bir telefon almak zorunda kalacaklar üzere görünüyor. Başka yandan iPhone 5s ve üzeri modellere sahip kullanıcılar, iOS 12’ye güncelleme yaparak WhatsApp desteği almaya devam edebilecekler.

WhatsApp, bu değişiklikleri yansıtmak için SSS sayfasındaki sistem ihtiyaçlarını güncelledi. İletileşme platformunu telefonlarında çalışır durumda tutmak için iPhone kullanıcılarının iOS 12 yahut daha yeni bir güncelleme alması gerekecek. Buna karşılık, WhatsApp dayanağı hala Android 4.1‘de çalışan aygıtlar için devam ediyor.

İstatistiksel olarak baktığımızda ise bu durumun sadece küçük bir kısmı ilgilendirdiği görülüyor. Yayınlanan raporlara nazaran iPhone kullanıcılarının yüzde 89’u iOS 15’i kullanıyor. Kullanıcıların ise yalnızca yüzde 4’ünün iOS 13 yahut daha eski jenerasyonları kullandıkları belirtiliyor.

iPhone’unuzu güncellemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Yükseltme adımlarını izleyerek yüklemek istediğiniz iOS sürümünü seçebilirsiniz. Pekala siz iPhone’unuzda hangi iOS sürümünü kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.