Yandex’in taksi hizmeti hacklendi, onlarca taksi aynı yere çağrıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Rusya'da geçtiğimiz gün ilginç bir olay yaşandı. Yandex.Taxi (Yandex Go) hizmetinden çağırılan onlarca taksinin tek bir adrese ...

Rusya’da geçtiğimiz gün ilginç bir olay yaşandı. Yandex.Taxi (Yandex Go) hizmetinden çağırılan onlarca taksinin tek bir adrese yönlendirilmesi, Moskova’nın Fili bölgesinde trafiği felç etti.

Norveçli Tesla sahipleri açlık grevine başlıyor

2 gün evvel eklendi

Yandex’e nazaran bu durum bilgisayar korsanlarının Yandex.Taxi hizmetine taarruz gerçekleştirmeleri sonucunda yaşandı. Hacker’lar aynı adrese onlarca taksi çağırdı ve bunun üzerine taksicilerin hepsi aynı noktaya gittiler. Bunun sonucuna da müşterilerini almaya gelen düzinelerce taksi, 40 dakika süren bir trafik sıkışıklığı yaşanmasına neden oldu.

Bu tıp olaylara karşı algoritma geliştirdik

Yandex olayla ilgili olarak: “Sürücüler geçersiz siparişler nedeniyle trafikte yaklaşık 40 dakika geçirdi. Tazminat sorunu çok yakın bir vakitte çözülecek. Artık taksilerimiz sıkışıklık bölgesinden ayrıldı ve her zamanki üzere çalışmaya devam ediyorlar.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Yandex, gelecekte misal olayların yaşanmaması ve bu tıp akınların tespit edilmesi ve önlenmesine yönelik algoritmanın şimdiden geliştirildiğini duyurdu.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.