ABD’den Çin’e yeni kısıtlama! Üst düzey Nvidia ve AMD çiplerine yasak getirildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ABD ve Çin ortasında yaşanan teknoloji savaşı devam ederken, geçtiğimiz ay ASML’nin Çin’e olan sevkiyatlarına sınırlama getiren ABD hükümeti ...

ABD ve Çin ortasında yaşanan teknoloji savaşı devam ederken, geçtiğimiz ay ASML’nin Çin’e olan sevkiyatlarına sınırlama getiren ABD hükümeti, artık de gözünü Nvidia ve AMD’nin üst seviye çiplerine çevirdi. Nvidia tarafından ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan bir evraka nazaran, her iki şirketin de Rusya ve Çin sevkiyatlarına sınırlama getirildiği ortaya çıktı.

Nvidia’ya darbe vurabilir

Özellikle yapay zekâ süreçlerinde ve sunucu tarafında kullanılan Nvidia A100/H100 ve AMD MI100/MI200 grafik işlemcilerini kapsayan yeni kısıtlamanın, teknolojilerin askeri emeller için kullanılma ihtimaline karşı getirildiği bildiriliyor. Bununla birlikte her iki şirketin de, artık bu çipleri Çin’e ihraç etmeden önce ABD hükümetinden lisans alması gerekecek.

AMD Ryzen 9 7950X Geekbench’te test edildi

1 gün evvel eklendi

SEC’e sunulan evraklarda yeni kararın müşterilerin alternatif eserlerini satın almak istememesi yahut hükümetin kıymetli müşterilere lisans vermemesi halinde büyük bir sorun oluşturacağını belirten Nvidia, Çin’e yapılması planlanan yaklaşık 400 milyon dolarlık satışı riske attığını söyledi. Buna ek olarak şirket, “Çin’deki müşterilerle irtibat kurduğunu” ve ”planlı yahut gelecekteki siparişlerin yeni lisans koşuluna tabi olmayan eserlerle karşılandığını” lisana getirdi.

AMD tarafında ise üstte yer alan modellere ek olarak şirketin en güçlü tahlillerinden biri olan MI250’nin de Rusya ve Çin satışlarına yasak getirildiği bildiriliyor. Öte yandan yonga devi, MI100 çiplerinin yasaklanan modellere eklenmeyeceğini ve yeni kuralların şirketin işi üzerinde kıymetli bir tesir oluşturmayacağını düşünüyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.