Android 14 uydu bağlantılarını destekleyecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Geçtiğimiz hafta SpaceX ve T-Mobile özel bir aktiflik ile uydu ilişkilerini cep telefonlarına getireceklerini açıklamıştı. Bu açıklamanın ...

Geçtiğimiz hafta SpaceX ve T-Mobile özel bir aktiflik ile uydu ilişkilerini cep telefonlarına getireceklerini açıklamıştı. Bu açıklamanın akabinde Google, Android 14 işletim sisteminin bu irtibatları direkt destekleyeceğini açıkladı.

Avrupa Birliği’nden yeni aygıt atılımı

20 sa. evvel eklendi

Acil durumlar için kıymetli bir uygulama olacak

Google’ın Platformlar ve Ekosistemlerden sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, Android ekibinin uydu ilişkileri üzerinde çalıştığını duyurdu. Ayrıyeten Lockheimer, duyuru yaparken Android’in birinci sürümünde 3G ve Wi-Fi’yı desteklemenin ekibi hayli zorladığından da bahsetti. Lockheimer, uydu kontaklarının LTE ve 5G ilişkilerinden farklı olduğunu ve kullanıcıların sürat, ilişki ve gecikme müddetlerinde farklı tecrübeler yaşayacağını belirtti. Böylelikle Google, 2023’ün sonbaharında yayınlanması beklenen Android 14’ün uydu kontaklarını direkt destekleyeceğini belirtmiş oldu.

Acil durumlarda ve kablosuz temasların erişmediği yerlerde kullanım sunacak uydu ilişkileri, bölge başına 2-4 megabit bant genişliği sunacak. Genel manada mesajlaşma ve arama gibi servisler üzerine ağırlaşacak uydu kontakları, acil durumlarda kıymetli bir irtibat ağı oluşturacak. Ayrıyeten T-Mobile, iletileşme uygulamaları ile mutabakata çalıştıklarını ve ileride muhakkak iletileşme uygulamalarının da uydu temaslarını destekleyebileceğini belirtti.

Uydu kontakları, æşletim sistemine rastgele bir güncelleme gerektirmeden var olan iPhone ve Android modellerinde çalışabilecek lakin Google’ın işletim sistemi genelinde bu özellik üzerinde çalışması, bu özelliğin gücünü ve kullanışlılığını arttıracaktır.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.