Bugün fırlatılması beklenen Artemis 1 ertelendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanoğlunu Ay’a gönderme gayesini taşıyan uzun soluklu projesi Artemis’in adımı atmak için ...

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanoğlunu Ay’a gönderme gayesini taşıyan uzun soluklu projesi Artemis’in adımı atmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda birinci adımı olan Artemis 1 için hazırlanan ajans, bugün roketi fırlatmak istiyordu. Lakin istenen olmadı.

Artemis 1 için yeni tarih şimdi açıklanmadı

Ay üzerindeki büyük projelerin birinci adımı olarak görülen Artemis 1, bugünlerde büyük bir meseleyle karşı karşıya. Projeye mesken sahipliği yapacak fırlatma roketinde yaşanan bir sorun projenin gününde gerçekleşmemesine neden olmuştu. NASA, bugün fırlatılması kararlaştırılan projeyi ertelediğini duyurdu.

NASA’nın açıklaması şu haldeydi;

Ay’a dönüş projesi olan Artemis I misyonu ertelendi. Gruplar, rokete yakıt aktaran donanımdaki sızıntı ile ilgili bir sorunu çözmeye çalıştı lakin başarısız oldu. Roketin tanklanması sırasında, yakıtı rokete aktarmaya çalışırken 8 inçlik süratli irtibat kesmenin besleme tarafında bir sızıntı meydana geldi. Şimdiye kadar düzeltme teşebbüsleri başarısız oldu.

NASA, birinci ilk olarak 3 etaptan oluşan proje için düğmeye basmış durumda. Artemis vazifesinin birinci adımını bugünlerde başlatmak isteyen NASA, görünen o ki istediğini başaramadı. Kurum, daha evvel de ertelemelere maruz kalan Artemis projesi için kullanılacak Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) geçtiğimiz aylarda Kennedy Uzay Merkezi’nde dünyaya tanıtmıştı.

Uzun soluklu projenin birinci adımı olan Artemis 1, misyonun geneli için için öncü niteliği taşıyor. Bu birinci adım, Artemis 2 programı ile Ay’ın yörüngesine mürettebatlı bir uçuş öncesi roketleri ve sistemleri test etmek için gerçekleştirilecek. İkinci adımın da başarılı geçmesi durumunda 2025’e ertelenen Artemis 3 ile Ay yüzeyine mürettebatlı bir iniş yapılacak.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Artemis projesi insanlık için ne üzere gelişmelere yol açacak? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.