NASA, Artemis 1 görevini bir kez daha erteledi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA'nın Artemis 1 misyonu temelinde 29 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Ama Uzay Fırlatma Sistemi'nde (Space Launch ...

NASA’nın Artemis 1 misyonu temelinde 29 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Ama Uzay Fırlatma Sistemi’nde (Space Launch System – SLS) yaşanan yakıt sızıntısı nedeniyle fırlatma ileri bir tarihe ertelenmişti. Ertelenen Artemis 1 misyonu için birinci deneme bugün gerçekleştirildi ancak sızıntının tamir edilemediği ortaya çıktı. Hasebiyle Artemis 1, ikinci sefer ertelenmiş oldu.

Yaşanan hidrojen sızıntısı roketin sıvı hidrojen yakıtıyla doldurulmaya başlanmasından kısa bir müddet sonra fark edildi. Bu sızıntı, evvelki sızıntı ile emsal olsa da birebir yerde yaşanmıyor. 29 Ağustos‘ta yaşanan sızıntı SLS roketinin motorlarında meydana gelmişti. Ama buradaki sızıntı ise motor boşluğunda, yakıt dolum ilişki noktasında ortaya çıkmış durumda. NASA mühendisleri sorunu çözebilmek için üç deneme gerçekleştirdi fakar hepsi başarısız oldu. Mühendislerden gelen bilgiler ışığında fırlatma yöneticisi Charlie Blackwell-Thompson, misyonu iptal etmeye karar verdi.

NASA Artemis 1 Ay misyonu motor arızası nedeniyle ertelendi

5 gün evvel eklendi

Bir sonraki fırlatma penceresi 5 Eylül

NASA’nın daha büyük bir ertelemeden kaçınmak için son talihi 5 Eylül. Bu fırlatma penceresinde de bir şeyler aksi giderse roketin tehlikeli bir füzeye dönüşmesini engellemek için uçuş sonlandırma sisteminin nispeten sık sık yine test edilmesi gerekiyor. Öte yandan bu testin fırlatma rampasında yapılması ise mümkün değil. Şayet 5 Eylül’de fırlatma gerçekleştirilemezse NASA, SLS’yi Araç Montaj Binasına geri götürmek zorunda kalacak. Hasebiyle 5 Eylül’de ki deneme de ıska geçerse sonraki fırlatma denemesi için Ekim ayı sonlarını beklememiz gerekecek.

Artemis 1 kritik ehemmiyete sahip

NASA’nın Artemis vazifelerinin birinci ayağı olan Artemis 1, son derece değerli. Temelinde NASA, bu misyonda Orion kapsülünü taşıyacak SLS sistemini test etmeyi hedefliyor. Şayet uçuş gerçekleşirse uzay aracı Ay’ın yörüngesinde dönecek ve tekrar dünyaya geri gelecek. Bu sayede 2024 yılında planlanan beşerli Artemis 2 vazifesinin önü açılacak. Artemis 2, neredeyse Artemis 1 ile tıpkı olacak, tek fark tüm sistem astoronotlar dahil biçimde test edilecek. Sonrasında en erken 2025 ya da 2026’da ise Artemis 3 ile birlikte astronotlar Ay’a indirilecek. 

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.