Samsung’dan güvenlik ihlali hakkında açıklama!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar hayatımızın değişmeyen bir modülü haline geldi. Tüm işlerimizi yürüttüğümüz bu aygıtlar hayatımızı ...

Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar hayatımızın değişmeyen bir modülü haline geldi. Tüm işlerimizi yürüttüğümüz bu aygıtlar hayatımızı kolaylaştırdığı üzere bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Birtakım bilgisayar casusları bu aygıtlar üzerinden şahsî bilgilerimize ulaşabiliyor. Son olay ise Samsung‘dan geldi.

Samsung kullanıcılarının birtakım bilgileri sızdırıldı

Samsung, Cuma günü ABD’deki kullanıcılarına e-posta yoluyla bir bildirim gönderdi. Samsung ABD’den gelen mail, “Müşteri bilgileriyle ilgili kıymetli bir bildirim” başlığı ile ilgili şahıslara gönderildiği belirtiliyor. Buna nazaran kimi Samsung kullanıcılarının bilgileri üçüncü taraf bireylere ulaşmış durumda.

Konu ile ilgili kullanıcılarını bilgilendiren Koreli üretici, güvenlik ihlalilin Temmuz ayında gerçekleştiğini söz ediyor. 4 Ağustos tarihinde inceleme başlattıklarını belirten Samsung, bildirim yapmak için ise Eylül ayını beklemiş görünüyor.

Samsung bu duyuruyu yapmadan evvel önce ne cins veri güvenliklerinin ihlal edildiğinden emin olmak istemiş olabilir. Şirketin birebir vakitte bu durumdan tam olarak kimlerin etkilendiğini de nihaileştirmek için bu türlü bir yol izlediği belirtiliyor. Samsung, husus ile ilgili kullanıcılara gönderdiği mailde şu sözlere yer verdi:

Temmuz 2022’nin sonlarında, yetkisiz bireyler Samsung’un kimi ABD sistemlerinden bilgi sızdırdı. 4 Ağustos’ta yahut yakın bir tarihte, devam eden araştırmamız sonucunda makul müşterilerin ferdî bilgilerinin etkilendiğini belirledik.

Etkilenen sistemlerin güvenliğini sağlamak için tedbirler aldık ve önde gelen bir dış siber güvenlik firmasıyla anlaştık ve kolluk kuvvetleriyle uyum halindeyiz. Müşterilerimizin sorunun Toplumsal Güvenlik numaralarını yahut kredi ve banka kartı numaralarını etkilemediğini, lakin kimi durumlarda isim, bağlantı ve demografik bilgiler, doğum tarihi ve eser kayıt bilgileri üzere bilgileri etkilemiş olabileceğinden emin olmak istiyoruz. İlgili her müşteri için etkilenen bilgiler değişiklik gösterebilir.

Gönderilen e-posta, müşterileri Samsung’un ABD’deki büyük kredi ofislerinin irtibat bilgilerini içeren güvenlik cevap merkezi giriş sayfasına yönlendiriyor. Şirket, toplumsal güvenlik yahut kredi kartı numaraları etkilenmemiş üzere görünse de, müşterilerini kredi raporlarında rastgele bir olağandışı aktiflik konusunda takip etmesi istikametinde de uyarıyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.