Tüm taksileri aynı yere çağıran hacker, trafiği altüst etti!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bilgisayar korsanları Rusya’nın başşehri Moskova trafiğini altını üstüne getirdi. Tanınan teknoloji firması Yandex’in taksi uygulaması ...

Bilgisayar korsanları Rusya’nın başşehri Moskova trafiğini altını üstüne getirdi. Tanınan teknoloji firması Yandex’in taksi uygulaması Yandex Taxi’yi hackleyen bilgisayar korsanları, onlarca taksiyi tıpkı bölgeye çağırdı. Yaşanan bu trajikomik durum ise toplumsal medyanın dikkatinden kaçmadı.

Anonymous’tan Yandex Taxi hizmetine hack girişimi

Dünyanın en kalabalık trafiğine sahip olduğu bilinen Moskova, geçtiğimiz günlerde enteresan bir taksi krizi yaşadı. Rusya’nın tanınan taksi hizmeti Yandex Go (veya Yandex Taxi), bilgisayar korsanlarının ağına düştü. Hackerlar ise bu durumu tüm taksileri tıpkı noktaya çağırarak kıymetlendirdi.

TASS haber ajansına konuşan Yandex Taxi sözcüsü, “1 Eylül sabahı, Yandex.Taxi, saldırganların hizmeti bozma teşebbüsüyle karşılaştı. Birkaç düzine şoför Fili bölgesine gitmek için sipariş aldı” dedi. Bu yanlışın Moskova’nın çeşitli caddelerinde 40 dakikaya kadar sıkışıklık yarattığını tabir etti.

Moskova’daki Fili bölgesine onlarca taksinin çağrıldığını belirten sözcü, bu cins taarruzları tespit etmek için daha sıkı çalışacaklarını lisana getirdi. Saldırganların uygulamayı bozma teşebbüsüyle karşılaştıklarını doğrulayan Yandex, Rusya’ya karşı yürütülen siber saldırıların bir kesimi olduklarını düşünüyor.

Yandex, hangi kümenin bu saldırıyı gerçekleştirdiğini şimdi tespit edemedi. Ancak geçtiğimiz gün tanınan hacker kümesi Anonymous, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla bu saldırıyı üstlendi. Anonymous’un daha evvel birçok kere Rusya’ya saldırdığını biliyoruz.

Hacker kümesi, daha evvel Rus radyo ve televizyon ağına da saldırdı. Ayrıyeten toplumsal medyada, Rusya ordusuna insansız hava aracı üretmekten sorumlu şirketin ağlarına eriştiğini tez eden açıklamalarda bulundu.

Siz Yandex Taxi hack teşebbüsü hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.