Türk FinTech şirketi Colendi, İngiliz SETL’ı satın aldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Türkiye’nin en büyük sermayeli finansal teknoloji şirketlerinden biri olan Colendi, İngiltere’de stratejik bir satın almaya imza attı ...

Türkiye’nin en büyük sermayeli finansal teknoloji şirketlerinden biri olan Colendi, İngiltere’de stratejik bir satın almaya imza attı. Colendi; merkez bankaları, saklama ve ödeme kurumları ile yaptığı yüksek profilli çalışmaları ile tanınan, Londra merkezli, dünyanın önde gelen kurumsal ve regüle platformlar için blockchain temelli ödeme ve mutabakat sistemleri sağlayıcısı şirketlerinden olan SETL’ın tamamını satın aldı. Satın almayla birlikte büyümesini güçlenerek sürdüren Colendi, 100 milyon faal finansal kullanıcıya hizmet veren dünyanın en büyük finans teknoloji şirketlerinden ve bölgedeki sayılı unicorn’dan biri olmayı hedefliyor.

Colendi, 2021 yılında Seri A yatırım çeşidinde, 120 milyon dolar değerleme üzerinden 38 milyon dolarlık yatırım alarak değerlemesini 158 milyon dolara taşımıştı. Seri A yatırım cinsinde, Re-Pie, Finberg, Startupfon Fund, Longbow Capital Partners, Thomas M. Fitzgerald, Mehmet Sepil, Hasan Aslanoba, Kamani Family Ofice Fund  üzere üst seviye yerli ve yabancı yatırımcılardan yatırım almayı başaran Colendi, 2022’nin ikinci yarısında da Seri B Yatırım cinsine başladı.

SETL YÖNETİCİLERİ DÜNYACA ÜNLÜ FİNANSÇILAR

İngiltere Eski Merkez Bankası Lideri Sir David Walker’ın Lideri olduğu, JP Morgan eski CTO’su Anthony Culligan’ın platformu hazırladığı ve Boston Consulting Group’un eski CEO’su Philippe Morel’in CEO’su olduğu SETL, satın alma sonrasında Colendi’nin İngiltere merkezli ofisi haline geldi.

Colendi Küresel CEO’su Bülent Tekmen, satın alma hakkında şöyle konuştu: “SETL’ı, Colendi ailesine dahil etmekten memnunluk duyuyoruz. SETL’ın yüzde 100’ünü satın aldık. SETL grubunun tamamı Colendi’ye katıldı ve misyonlarına devam ediyorlar. SETL ile birlikte bu dünyayı Web3 ile entegre etmek ve 100 milyon kullanıcıya ulaşmak üzere teknolojik iş birliği yaratıyoruz. Bu halde hem Londra’da bir merkeze, hem uygun bir mühendislik gücüne, hem de gerçek manada dünyadaki ‘mutabakat sistemine’ entegrasyona sahip oluyoruz. Ayrıyeten Fintech dünyası içinde güçlü bir teknoloji ile kendimize yeni bir oyun alanı açıyoruz.”

YENİ BLOCKCHAIN ALT YAPISI HAZIRLIYOR

Geleceği şekillendirmesi beklenen blockchain teknolojisi, günümüzde kripto para başta olmak üzere finans, sıhhat, gayrimenkul, hukuk, siyaset üzere birçok alanda kullanılıyor. SETL ile birlikte yeni bir genel blok zinciri altyapısı hazırlığı yapan Colendi, bir çeşit DeFi teşebbüsü oluşturacak. Yani merkeziyetsiz bir ağ üzerinde eserler geliştirecek ve interneti olan herkesin mali hizmetlere, finansal eserlere, yatırım araçlarına, ticaret fırsatlarına erişebilmesine imkan sağlayacak. Ayrıyeten, etkin dApp’lere erişim üzere birçok yeniliği de kullanıcılarına sunacak.

Tekmen, “Kullanıcılarımızın için SETL’ın blockchain teknolojisini kullanmayı dört gözle bekliyoruz. İster oyun oynayın, ister alışveriş yahut yatırım yapın, isterseniz tasarruf edin. Finansal etkileşimlerinizin tecrübenize gömülü olduğu bir gelecek görüyoruz. Bu alanda çok önemli geliştirmelerle birlikte SETL’ı diğer alanlardaki iştiraklerimizin tamamına entegre ederek çalıştıracağımız yeni oyun alanları da çıkartıyoruz” dedi.

USB4 2.0 ne kadar süratli?

18 sa. evvel eklendi

SETL Lideri Sir David Walker ise “Colendi bizim için tam manasıyla gerçek ortak. Harikulâde büyümeleri, finansal hizmetleri kapsayan değişiklikleri anladıklarını ve kucakladıklarını gösteriyor. Ortak vizyonumuzu gerçekleştirebilecek global bir ‘merkezi olmayan ağ’ oluşturmak için yanlışsız vakitte yanlışsız teknolojiyi getiriyoruz” dedi.

SETL CEO’su Philippe Morel ise “Colendi ile yeni bir çeşit DeFi teşebbüsü yaratıyoruz. Süratli ve ucuz bir halka açık blok zinciri, süratle gelişen ekonomilerde milyonlarca cüzdana ayrıcalıklı erişim, etkin dApp’lerden oluşan bir ekosistem ve RegFi aktörlerinin müsaade verilen defterlerini halka açık bir blok zincirine bağlama fırsatı. Bu fırsatı dış yatırımlara açacağız ve projenin gücü ve vadesi göz önüne alındığında yüksek seviyede bir ilgi bekliyoruz” diye konuştu.

SETL’ın hizmet verdiği kurumlar ortasında merkez bankaları ve finans devleri bulunuyor.  Dünya çapında farklı güçlere, entegrasyonlara sahip olan yapıları Colendi’nin içine aldıklarına dikkat çeken Tekmen, şunları söyledi: “SETL’ın yatırımcıları ortasında çok güçlü kümelerin olması çok kıymetli. SETL, birçok bankaya teknolojik altyapı sağlıyor. Birçok bankanın da burada kullandığı alt yapı ve teknoloji sayesinde farklı ülke, farklı dinamikler fark etmeksizin dijital olarak tek bir sistem içerisinde, saniyede 1 milyon süreç gerçekleştirebiliyor.’’

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.