Anonymous, Moskova’daki trafik sıkışıklığının sorumluluğunu üstlendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Perşembe sabahı, Rusya'nın başşehri Moskova'da, daha evvel hiç olmadığı kadar trafik sıkışıklığı görüldü. Trafik sıkışıklığının sebebi ...

Perşembe sabahı, Rusya’nın başşehri Moskova‘da, daha evvel hiç olmadığı kadar trafik sıkışıklığı görüldü. Trafik sıkışıklığının sebebi yeni ortaya çıkmışken Anonymous isimli ünlü hack kümesi sorumluluğu üstlendi.

Yandex’in taksi hizmeti hacklendi, trafik birbirine girdi

2 gün evvel eklendi

Anonymous, Yandex Taksi’yi hackledi

Moskova’nın ana caddelerinden biri olan Kutuzovsky Prospekt’te düzinelerce şoföre talimat vermek için Yandex Taksi uygulaması hacklendi. Esasen sıkışık olan caddenin bir kısmındaki trafik, yaklaşık 40 dakika dururken Yandex ise durumu çözmek için çalıştı. Anonymous ise Yandex Taxi uygulamasına yapılan hücumun #OpRussia siber kampanyasının bir modülü olarak Ukrayna Bilişim Ordusu ile işbirliği içinde gerçekleştirildiğini doğruladı.

Bir Yandex sözcüsü bu durumu “1 Eylül sabahı Yandex Taksi, saldırganların hizmeti kesintiye uğratma teşebbüsüyle karşılaştı. Birkaç düzine şoför Moskova’nın ana caddelerinden toplu sipariş aldı.” kelamlarıyla açıkladı. Bu olay, bilgisayar korsanlarının trafik sıkışıklığı oluşturmak için araç çağırma uygulamasından yararlanmasının bilinen birinci örneği oldu.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.