Düşünceyi okuyup konuşmaya döken yapay zeka geliştirildi: %73 doğruluk oranı var

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bilim insanları, insan düşüncelerini okuyabilen ve bunları büyük bir doğrulukla konuşmaya çevirebilen yapay zeka üzerinde çalışıyorlar ...

Bilim insanları, insan düşüncelerini okuyabilen ve bunları büyük bir doğrulukla konuşmaya çevirebilen yapay zeka üzerinde çalışıyorlar. Beyin aktivitesini deşifre eden sistem, Facebook‘un çatısı altında faaliyet gösterdiği Meta tarafından geliştiriliyor.

Yandex’in taksi hizmeti hacklendi, trafik birbirine girdi

1 gün evvel eklendi

Meta tarafından yayınlanan blog yazısına nazaran, şu anda niyet çözümleme doğruluğu %73’e ulaşmış durumda. Yeni yapay zeka teknolojisi, insanların düşündüğü kelimeleri ve cümleleri yakalayabilecek ve tekrar üretebilecek.

Beyin aktivitesinden konuşmayı çözmek, sinirbilimcilerin ve klinisyenlerin uzun müddettir devam eden bir hedefi olmuştur, fakat bu alandaki gelişmelerin çoğu, stereotaktik elektroensefalografi ve elektrokortikografi üzere invaziv beyin kayıt tekniklerine dayanmakta. Bu cins teknikler noninvaziv yöntemlerden daha net sinyaller sağlar lakin beyin cerrahisi müdahaleleri gerektirir.

İnsanlara farklı yetenekler kazandırabilir

Meta, geliştirilmesinde invazif olmayan bir yapay zeka makine tahsili yolu uygulamakta. Araştırmacılar özellikle harici sensörlerle elektroensefalografi (EEG) ve manyetoensefalografi (MEG) kullanıyorlar. Öğrenme sürecinde yapay zeka, iştirakçilerin beyinlerinin makul sloganlara, cümlelere veya uzun metinlere nasıl reaksiyon verdiğini kaydediyor. Sistem daha sonra cevabın bilhassa güçlü olduğu kelimeleri vurguluyor ve bunlardan bir ‘sözlük‘ derliyor.

Sistem şu ana kadar en yaygın sözcüklerden yaklaşık 800’ünü tahlil etmeyi başardı. Gelecekte yapay zekanın kelimeleri ve cümleleri daha gerçek bir biçimde tanımlayacağı, bunun da insanların yeteneklerini geliştireceği ve sözün tam manasıyla onlara bir çeşit telepati yeteneği kazandırması bekleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.