Google, 24 yaşında: İşte Google’ın kuruluş hikayesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Google, bugün 24. yaşını kutluyor. İşte teknoloji tarihinde son derece değerli olan dev arama motoru Google’ın kuruluş hikayesi Google ...

Google, bugün 24. yaşını kutluyor. İşte teknoloji tarihinde son derece değerli olan dev arama motoru Google’ın kuruluş hikayesi

Google ne vakit kuruldu?

Tam 24 yıl evvel, 4 Eylül 1998’de Stanford Üniversitesi’nde tahsil gören iki öğrenci, bugün birçok bilgiye süratlice ulaşmamızı sağlayan arama motorunu kurdu. Bugün, Google’ın 24. yıl dönümü.

Google, yapay zeka, elektronik, reklamcılık, bulut bilişim ve daha birçok alanda yer alan, önde gelen internet arama motoru haline geldi. Günümüzde birçok kişi, bilgiye ulaşmak, bağlantı kurmak, iş yapmak, medya tüketmek ve sonsuz internette aradığına çok daha kısa müddette ulaşmak için Google’da arama yapıyor.

Google nasıl kuruldu?

BackRub olarak bilinen Google, 1995 yılında Stanford’un bilgisayar bilimleri yüksek lisans programına kaydolan Larry Page’in bir araştırma projesi olarak başladı.

O sırada bilgisayar bilimi öğrencisi Sergey Brin ile bağlantıda olan Page, internette hangi sayfaların başka sayfalara ilişki verdiğini belirlemek için interneti tarayan bir sistem tasarladı ve arama motorunun oluşturulmasının önünü açtı. Brin’in matematikteki uzmanlığıyla birlikte ikili, arama sonuçlarını irtibat davranışına nazaran sıralayan PageRank algoritmasını kurdu. Ağustos 1996’da Stanford’un özel ağında başlatılan iki teknoloji, vaktinde dünyanın en güçlü arama motorunun temelini oluşturdu.

Web büyümeye devam ettikçe sayfalar ortasındaki ilişki sayısı artacağından, ikili, arama motorlarını nasıl daha kullanışlı hale getireceğini düşündü ve 1998’de şirketlerinin ismini matematiksel terim olan googol olarak değiştirdi. İkili daha sonra, California’da, Menlon Park’ta, Susan Wojcicki’nin (YouTube CEO’su) garajına taşındı. Sun Microsystems’ın kurucu ortağı Andy Bechtolsheim’dan 100.000 dolarlık yatırım aldılar ve firma, Google olarak hükmî kişilik kazandı.

Dünyanın en kıymetli şirketlerinden biri olan Google’ın 140.000’nin üzerinde çalışanı var ve Amazon, Apple, Meta, Microsoft’la birlikte en büyük 5 teknoloji şirketinden biri.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.