James Webb, ilk kez sistemimiz dışındaki bir gezegeni görüntüledi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
James Webb Uzay Teleskobu, birinci sefer bir ötegezegeni direkt görüntüledi. Son derece kıymetli bir olay olarak nitelendirilen çalışma ...

James Webb Uzay Teleskobu, birinci sefer bir ötegezegeni direkt görüntüledi. Son derece kıymetli bir olay olarak nitelendirilen çalışma, James Webb’in yeteneklerini bir sefer daha ortaya koyuyor. Öte yandan ötegezegenlerin direkt görüntülenmesinin son derece sıkıntı ve az gerçekleşmesi, Webb’in gelecekte bu yolda daha çok kullanılmasını sağlayabilir.

Güneş Sistemi dışında, öbür bir yıldızın yörüngesinde bulunan gezegenler için söylenen ötegezegenlerden şimdiye kadar yaklaşık 5000 tane keşfedilmiş ve doğrulanmış durumda. Bu keşiflerin neredeyse tamamı, kendi yıldızlarının önünden geçerken bize gelen ışıklarının tahlil edilmesiyle bulunmuş durumda.

NASA, Artemis 1 vazifesini bir defa daha erteledi

23 sa. evvel eklendi

Webb, gerçekleştirdiği müşahedede dört farklı filtre kullandı ve HIP 65426 b olarak isimlendirilen gezegeni fotoğrafladı. Jüpiter’den yaklaşık altı ila sekiz kat daha büyük olan bu gaz devi, yalnızca 15 ila 20 milyon yaşında. Dünya’nın yaklaşık 5 milyar yıl yaşında olduğunu düşündüğümüzde bu gezegen daha ömrünün çok başlarında diyebiliriz.

Ötegezegenleri görüntülemek zor

Bir yıldızın etrafında dönen gezegeni görüntülemek için, yıldızdan gelen ışığın bir biçimde engellenmesi gerekiyor. Çünkü yıldızın gezegenden çok daha parlak olması görüntülemeyi son derece zorlaştırıyor. James Webb ise bu sorunu çözmek için koronograf ismi verilen bir araca sahip. Bu sayede yıldızın ışığı bastırılıyor ve elde edilen imajın işlenmesiyle birlikte daha ayrıntılı bir gezegen fotoğrafı elde ediliyor.

Yapılan araştırmada yer alanlardan birisi olan Aarynn Carter, “Bence en heyecan verici şey daha yeni başlamış olmamız. Fizik, kimya ve genel oluşumları hakkındaki anlayışımızı baştan şekillendirecek daha birçok ötegezegen imajı var. Hatta daha evvel bilinmeyen gezegenleri de keşfedebiliriz.” dedi.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.