Rekor kuraklık Çinli yetkilileri su altyapısı için 250 milyar dolar harcamaya ikna etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Çin hükümeti ülkenin güneybatısının 2022 yazında uzun periyodik sıcak hava dalgası ve kuraklıktan ağır bir formda etkilenmesinin akabinde su ...

Çin hükümeti ülkenin güneybatısının 2022 yazında uzun periyodik sıcak hava dalgası ve kuraklıktan ağır bir formda etkilenmesinin akabinde su altyapısını geliştirmek için 25 büyük projeye 1.7 trilyon yuan (246 milyar dolar) tahsis etmeye karar verdi.

NASA , SpaceX ile olan iştirakini büyütüyor

2 gün evvel eklendi

Orta Çin’in Hubei eyaleti, 2025 yılına kadar 176 milyar yuan (25.5 milyar dolar) harcanacak 18 dev su projesinin inşaatına şimdiden başladı. Geçen ay Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaleti toplam 211 milyar yuan (30.5 milyar dolar) yatırımla dört büyük su depolama projesi üzerinde çalışmaya başladı.

Tarımsal üretim konusunda tasa var

Çin’in kişi başına düşen su rezervi dünya ortalamasının yalnızca dörtte biri kadar olmakla birlikte, yetkililer düşük yağışların yaklaşan sonbahar hasadı üzerindeki tesirinden de tasa duyuyor. Kimi uzmanlar kuraklığın ülkedeki ziraî üretimin %20‘sini etkileyebileceği görüşünde.

Çin tıpkı vakitte Yangtze nehrinin sularını daha kurak kuzey bölgesine kanalize etmek için doğu ve orta Çin’de kanalları bulunan tezli bir Güney-Kuzey Su Aktarma Projesi de yürütüyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.