SSD fiyatlarının düşmeye başlaması bekleniyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Analist firması TrendForce, yaptığı son pazar araştırması, NAND bellek pazarında olağan yoğunlukta bir artışın yaşanmadığı gözlemlendi ...

Analist firması TrendForce, yaptığı son pazar araştırması, NAND bellek pazarında olağan yoğunlukta bir artışın yaşanmadığı gözlemlendi. Talep eksikliğinin oluşturmuş olduğu stok ölçüsü, TrendForce’a nazaran üreticileri daha düşük SSD fiyatlandırma siyasetlerine itecek.

Yapılan araştırmalar sonucunda NAND bellek wafer fiyatlarının beklenenden çok daha fazla düştüğü ortaya konmuş durumda. Evvelki araştırmalarda yüzde 15-20’lik bir düşüş beklenirken üçüncü çeyrekte NAND belleklerin fiyatlarında yüzde 30-35’lik bir düşüş yaşanacak. Münasebetiyle bu durumun SSD fiyatlarının düşmesine neden olacağı belirtiliyor.

Ekonomi ve pandeminin bitmesi fiyatları etkiliyor

Pandemi mühleti boyunca öteki bilgisayar bileşenlerinde olduğu üzere artan SSD ve NAND bellek talebi şimdilerde eski vakitlerine süratle dönmekte. Bu dönüş sürecinin beklenenden süratli gerçekleşme nedeni ise sarsıntılı geçen iktisat, yüksek güç fiyatları ve artan enflasyon olarak gösteriliyor. Tüketicilerin mecburî olmayan satın alımlardan kaçınmasının stok fazlasına neden olduğu belirtilirken üreticilerin ise pazar hisselerini korumak için üretimde yavaşlamaya gitme eğilimi göstermediği aktarılıyor.

AMD Ryzen 9 7950X Cinebech’te hudutları zorladı

4 sa. evvel eklendi

Sonuç olarak TrendForce nazaran, 2022 yılının son çeyreğinde SSD fiyatlarında yüzde 20 oranında bir düşüş yaşanacak. Öte yandan piyasanın ne vakit düzeleceğini iddia etmek de güç. Tüketici satın alma tavırlarının 2023’te daha muhafazakar olacağı ve bu nedenle bölümde toparlanmanın olamayabileceği belirtiliyor. Tüm bunların ışığında yeni bir SATA yahut NVMe SSD alacaksanız bir mühlet daha beklemek yanlışsız bir atak olabilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.