Termal macunu düz bir çizgide sürmek GPU sıcaklığını daha çok düşürüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Termal macunu en düzgün ve en verimli biçimde kullanmak bilgisayar toplayanlar için büyük ehemmiyete sahip. Termal macunu uygulamak için pek ...

Termal macunu en düzgün ve en verimli biçimde kullanmak bilgisayar toplayanlar için büyük ehemmiyete sahip. Termal macunu uygulamak için pek çok farklı yol bulunuyor. Bunların en popüleri çipin üstüne merkezde bir damla, çarpı işareti biçiminde sürmek ve macunu çipin üzerinde büsbütün yaymak. Doğal kullanıcılar bu yollar dışında daha pek çok stilde termal macunu sistemlerinde uygulamakta. Igor’s Lab’den Igor Wallossek, CPU’lar için değil de GPU’lar için en âlâ termal macun uygulaması usulünü test ederek en tesirli yolu ortaya koyuyor.

Igor tarafından bulunan yol, GPU’nun en etkisiz metoda göre 5 derece daha serin çalışmasını sağlıyor. Görünen o ki sosis stili düz bir çizgi halinde termal macunu sürmek başka usullere nazaran en azından GPU nezdinde daha yeterli sonuçlar sergiliyor. Sosis biçimi termal macun uygulaması, Intel’in de önerdiği merkezde damla usulü macun yolundan 3 derece daha güzel sonuç sergiliyor. Termal macunu çapraz halde uygulamayı hedefleyen prosedür ise en makûs sonucu veriyor. Ek olarak tüm testlerin oda sıcaklığında ve sıvı soğutmalı referans RTX 3080 üzerinde yapıldığını belirtelim.

Nvidia GeForce RTX 4080 poşetinde görüntülendi

11 sa. evvel eklendi

Termal macun uygulamadan evvel yapılması gerekenler

Igor tarafından aktarılanlara nazaran yeni termal macunu uygulamadan evvel çip üzerinde halihazırda bulunan eski macunun dikkatli ve pak bir halde temizlenmesi son derece değerli. Öte yandan test sırasında GPU’lar için Arctic MX-2 yahut MX-4 üzere tanınan eserleri muhakkak önermeyen Igor, Alphacool Apex, Subzero veya gibisi daha ağır macunları tavsiye ediyor. Igor bunun nedeni olarak GPU ile soğutucu ortasındaki “acımasız” boşluğu gösteriyor.

Igor ayrıyeten macunu sürmeden evvel gem GPU yüzeyinin hem de macunun mümkün olduğunca tıpkı sıcaklıklarda olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte macunu uyguladıktan sonra soğutucu bloğunun vidalanma sürecinin de kıymetli olduğu belirtiliyor. Bilinen en gerçek yol ise vidaları çaprazlama bir halde, yavaş yavaş ve birebir derecede sıkmak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.