Android kullanıcıları dikkat! İki uygulamada trojan tespit edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Mobil dalın gelişimi ile kullanıcı güvenliğini tehdit eden makûs maksatlı yazılımların sayısında büyük bir artış yaşandı. İnsanların binbir ...

Mobil dalın gelişimi ile kullanıcı güvenliğini tehdit eden makûs maksatlı yazılımların sayısında büyük bir artış yaşandı. İnsanların binbir zorluklarla kazandığı paralarına ve şahsî bilgilerine göz diken bilgisayar korsanları, pes dedirten yeni usullerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Bünyesinde berbat gayeli yazılım (trojan) barındıran taşınabilir uygulamalara günden güne yenileri ekleniyor. Son olarak Google Play Store’daki iki antivirüs uygulamasında SharkBot adlı bir trojan tespit edildi. Uzmanlar bu yazılımların vakit kaybetmeden kaldırılmasını öneriyor.

Android kullanıcılarına SharkBot trojan uyarısı

SharkBot, birinci olarak Ekim 2021‘de tespit edildi. Bankacılık truva atı olarak tanımlanan makus maksatlı yazılım, TeaBot, FluBot ve Oscorp (UBEL) üzere çok faktörlü kimlik doğrulama kriterlerini atlama yeteneğine sahip. Birebir vakitte sızmış olduğu akıllı telefonlardan para transferi için kimlik bilgilerini çalabiliyor.


Bünyesinde Android trojanı (Sharkbot) barındıran iki uygulama

Tabii burada kıymetli bir ayrıntı daha kelam konusu. Çünkü trojan, Google Play Store‘dan kaldırılsa da bir mühlet sonra farklı bir uygulamanın içerisine gizlenerek kullanıcıları tehdit etmeye devam ediyor. Son olarak iki uygulamada daha kelam konusu trojan tespit edildi.

Fox IT tarafından yayınlanan blog gönderisinde toplamda 60 binden fazla indirilen Mister Phone Cleaner ve Kylhavy Mobile Security isimli iki yazılımın büyük tehlike arz ettiği ve bünyelerinde SharkBot isimli trojan barındırdığı açıklandı. İki uygulama vakit kaybetmeden Google Play Store’dan kaldırıldı, fakat daha evvel aygıtlarına indirmiş olan kullanıcılar için tehlikenin devam ettiği belirtildi.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu üzere makûs hedefli yazılımların önüne nasıl geçilebilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.