Apple, LG ve Samsung’un kırışıklığı olmayan katlanabilir ekran üretmesini istiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Katlanabilir telefon pazarının önderi Samsung, her geçen yıl aygıtlarını geliştiriyor. Ayrıyeten Oppo ve Xiaomi üzere markalar da ...

Katlanabilir telefon pazarının önderi Samsung, her geçen yıl aygıtlarını geliştiriyor. Ayrıyeten Oppo ve Xiaomi üzere markalar da katlanabilir telefon teknolojisini önemli manada geliştirmiş durumda. Her geçen gün daha çok kullanıcının ilgisini çeken bu pazarın önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi bekleniyor. Apple’ın araştırmalarına başladığı katlanabilir telefonlar, bilhassa ekranları konusunda ciddi geliştirmeler gerektiriyor. Görünüşe nazaran Apple, bu yüzden LG ve Samsung’dan özel bir ekran teknolojisi talep ediyor.

Apple Watch Pro cep yakacak: Fiyatı 1.000 doları bulabilir

8 sa. evvel eklendi

Apple, aygıtlarında katlanma izi görülmesini istemiyor

The Elec’in haberine nazaran Apple, katlanılabilir ekranlarda kırışıklık görülmesini istemiyor ve bu nedenle Samsung ve LG’den hibrid OLED panel geliştirmesini istiyor. Tipik OLED paneller, alt katmanlarında cam kullanırken esnek OLED paneller, ek müdafaa için plastik alt katman kullanıyor. Apple, ince kapsülleme sistemi ile hem cam hem de plastik tabanlı hibrit OLED panel üretilmesini istiyor.

Esnek panellerde plastik katmanlar, cam katmanlardan lazerle ayrılırken plastik katmanda buruşmalara neden olabiliyor. Bu sorunların önüne geçmek ve Apple’ın siparişlerini almak için Samsung ve LG, hibrit OLED panellerde kullanılacak ultra ince bir cam tabaka geliştirmeye çalışıyor. Bu katman, standart katmanlar üzere 5mm yerine 2mm inceliğinde olacak ve esnemeyi önemli manada kolaylaştıracak. Teknoloji, şimdi geliştirilme basamağında ve Apple’ın siparişlerine ulaşması birkaç yıl sürecektir. Birtakım kaynaklar, katlanabilir telefonlarda görülen buruşukluğun rahatsız edici olmadığını ve Apple’ın bu teknolojiyi katlanabilir bir iPad modeli üzerinde kullanmak istediğini belirtti.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.