Apple’ın reklamcılık konusunda haksız rekabet ettiği iddia edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple; iOS, iPadOS, macOS ve watchOS ile devasa bir ekosistem oluşturmayı başardı ...

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple; iOS, iPadOS, macOS ve watchOS ile devasa bir ekosistem oluşturmayı başardı. Satış rekorları kıran bu ekosistemin en büyük özelliklerinden biri ise gizlilik olarak görülüyor. Lakin üçüncü parti reklam verenler, Apple’ın bu bahiste haksız rekabet ettiğini belirtiyor.

iPhone kullanımı her geçen gün artıyor

14 sa. evvel eklendi

Apple’ın saklılık özellikleri Apple reklamlarından gelir kısmıyor

Üçüncü parti reklam firmaları, Apple’ın kapalılık özelliklerinin kendi gelirlerini kestiğini fakat Apple reklamlarında bu türlü bir tesir yaratmadığını belirtti. Teknoloji devi Meta da daha evvel Apple’ı bu mevzuda haksız rekabet ile suçlamıştı. Ayrıyeten Apple’ın üçüncü parti reklam verenlere önemli ziyan verdikten sonra platformlarına daha çok reklam geliştireceği argüman ediliyor.

Apple reklam siyasetini değiştirebilir

Geçtiğimiz aylarda firmanın işe alma süreçlerini daha seçici yaptığı ve yavaşlattığı belirtilmişti lakin görünüşe nazaran firma, pazarlama departmanında işe almaları hızlandırmış durumda. The Financial Times’a nazaran Apple, pazarlama ve reklamcılık kısmı için 216 eleman arıyor ve departmanın gücünü iki katına çıkarmak istiyor.

Zeta Global’ın Genel Müdürü David Steinberg, Apple’ın pazarlama stratejisini muhteşem ve manipülatif olarak nitelendirdi. Daha evvel, Apple, kullanıcılara reklam vermenin ziyanları ve meseleleri hakkında sesini yükseltiyordu. Hatta Tim Cook, bir kezinde Apple’ın kullanıcılardan daha fazla parmak almak için reklam kullanmayacağını söylemişti fakat görünüşe nazaran firma, bu hususta fikrini değiştirmiş. Tezlere nazaran Apple, ilerde Apple Maps üzere uygulamaların içinde de reklam sunmaya başlayacak. Firmanın 2025 yılına kadar yıllık reklam gelirinin 6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.