Astronotların uzay yürüyüşü Dünya’yı tüm güzelliği ile ortaya koyuyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
İki Rus kozmonot kısa mühlet evvel Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda (ISS) başarılı bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Oleg Artemyev ve Denis ...

İki Rus kozmonot kısa mühlet evvel Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda (ISS) başarılı bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Oleg Artemyev ve Denis Matveev isimli iki kozmonot tarafından gerçekleştirilen uzay yürüyüsü 7 saat 47 dakika sürdü. Geride ise bu epeyce etkileyici imgeler kaldı.

Rus kozmonotların uzay yürüyüşü etkileyici imajlara sahne oldu

Yaklaşık 3 hafta evvel yapılan uzay yürüyüşü Artemyev’in uzay giysisinde yaşanan sorun nedeniyle kısa kesilmek zorunda kalmıştı. Bu sefer ise sorun yaşamayan ikili epeyce başarılı bir iş çıkardılar. NASA’dan yapılan açıklamaya nazaran Artemyev ve Matveev, bu süreçte yapılması gereken tüm görevleri muvaffakiyetle tamamladılar.

Astronotlar misyon sırasında yakın vakitte faal hâle gelen Avrupa Robotik Kolu ile irtibatlı harici denetim panelini bir çalışma alanından başkasına taşıdılar. Kozmonotlar ayrıyeten, yükleri kavramaya yardımcı olmak için kullanılacak kol üzerinde sertleştirme mekanizmasını da test etti.

Uzay yürüyüşü NASA‘nın YouTube kanalında canlı olarak yayınlandı. İzleyicilerin astronotların yaptıkları süreçleri anlayabilmeleri ismine tüm canlı yayın bir yetkili tarafından sesli bir formda açıklandı. NASA ayrıyeten yürüyüşten bir dizi görüntüyü da paylaştı. Bu görüntüler ortasında 400 kilometre yukarıdan Dünya’yı gözler önüne seren manzaralar de yer alıyor.

Bunun yanı sıra paylaşılan görüntüler Rus kozmonotları misyon başındayken de bizlere sunuyor. Strela kargo vincini Zarya modülünden Poisk modülüne genişletmek için çalışan Rus ikilinin uzayda süzülmesi gerçekten etkileyici.

Astronotlar bu süreç boyunca daha çok işleri ile meşgul olsalar da Dünya’yı uzaydan izleme fırsatını da kaçırmıyorlar. ISS, Dünya’nın etrafında 28 bin km/s’den daha hızlı bir biçimde dolanırken, ortaya çıkan imajlar hayret verici. Bu süratle ilerleyen ISS sakinleri, gün içerisinde 16 gün doğumu ve gün batımı izleme fırsatı yakalıyorlar.

ISS’den Dünya’yı izlemek sahiden heyecan verici. Astronotların gözünden bu imgeleri görmek ise hayli hoş. Pekala siz ISS’de yapılan uzay yürüyüşü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.