Çocuk verileri tehlikede! Instagram’a rekor ceza kesildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Popüler toplumsal medya platformu Instagram’a çocukların datalarını koruyamadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İrlanda bilgi düzenleyicisi ...

Popüler toplumsal medya platformu Instagram’a çocukların datalarını koruyamadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İrlanda bilgi düzenleyicisi tarafından verilen rekor ceza kapsamında Instagram’ın 402 milyon dolar ödemesi gerekecek. Düzenleyici, Instagram’daki bir işletme hesabı özelliğinin, çocuk bilgilerini ortaya çıkardığını söyledi.

Çocuk bilgilerini koruyamayan Instagram’a 402 milyon dolar ceza

İrlanda Data Muhafaza Komitesi tarafından geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden bir Instagram soruşturması nihayet tamamlandı. Avrupa Birliği Genel Data Müdafaa Yönetmeliği’ni ihlal eden toplumsal medya platformunun, çocuk datalarını koruyamadığına karar verildi.

İrlanda’daki soruşturmaya nazaran, profilini işletme hesabına dönüştüren 13-17 yaş kümesindeki çocukların iletişim bilgileri ortaya çıkıyor. Bu datalar ortasında ise kullanıcıların telefon numarası, e-postası ve adresi bulunuyor. Fakat Genel Data Müdafaa Yönetmeliği, 18 yaş altı kullanıcıların bilgilerinin bilinmeyen tutulmasını mecburî kılıyor.

Reuters’a konuşan İrlanda’nın Data Muhafaza Kurulu sözcüsü, “Resmi kararımızı geçen Cuma günü kabul ettik ve Instagram için 405 milyon euroluk bir para cezası içeriyor” sözlerini kullandı.

Instagram ise bu açığın yaklaşık bir yıl evvel kapatıldığını ve 13-17 yaş ortasındaki kullanıcıların bilgilerinin ortaya çıktığı savını yalanladı. Gençlerin bilgilerini kapalı tutmak için ek güvenlik tedbirleri aldıklarını da lisana getirdi.

Bu özellikler ortasında Instagram hesabı oluşturan bir çocuğun hesabının otomatik olarak kilitlenmesi bulunuyor. Yeni kararı gözden geçirdiklerini söyleyen Instagram sözcüsü, para cezasına itiraz edebileceklerini belirtti.

Bu para cezası hayli yüksek ölçüde olsa da, Meta için bir birincisi temsil etmiyor. Daha evvel WhatsApp’a 225 milyon euro ve Facebook’a ise 17 milyon euroluk cezalar kesildi.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.