Enerji krizi CERN’i de vurdu: Büyük Hadron Çarpıştırıcısı durdurulabilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
CERN Enerji İdare Komitesi başkanı Serge Claude, Avrupa'daki güç krizinin sanayi için korkunç sonuçlara yol açabileceğini söyledi. Bilhassa ...

CERN Enerji İdare Komitesi başkanı Serge Claude, Avrupa’daki güç krizinin sanayi için korkunç sonuçlara yol açabileceğini söyledi. Bilhassa Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nın çalışmasının askıya alınma olasılığı şu anda değerlendiriliyor.

Yapay zeka, Gates, Musk, Zuckerberg ve Bezos’u birleştirdi

5 sa. evvel eklendi

Wall Street Journal‘ın haberine nazaran Claude, ani bir elektrik kesintisinin kazaya yol açabileceği endişesiyle şimdiki maksadın LHC‘yi çalışır durumda tutmak olduğunu söyledi. Claude ayrıca: “Endişemiz güç sisteminin istikrarı, bölgedeki elektrik kesintilerini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” sözlerini kullandı.

Önce öteki hızlandırıcılar kapatılacak

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), Cenevre kantonunun yıllık toplam güç tüketiminin yaklaşık %10’unu tüketiyor. Çarpıştırıcı kendi gücünü üretmiyor, lakin acil durumlar için dizel jeneratörler kullanılmakta ve LHC’nin çalışması için yaklaşık 200 MW güç gerekiyor.

Aynı vakitte, CERN evvel öteki parçacık hızlandırıcılarını kapatmayı planlıyor, bu da güç tüketimini dörtte bir oranında azaltacak ve gerekirse LHC de durdurulacak. Bundan evvel çarpıştırıcının üç yıldan fazla çalışmadığını hatırlatalım. Bu mühlet zarfında tesis modernize edilmiş ve kapasitesi artırılmıştı.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.