LG ve Samsung, katlanır iPhone üzerinde çalışıyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Akıllı telefon pazarının son yıllarda dikkatleri üzerine toplayan yeni oyuncusu katlanabilir modeller oldu. Bu doğrultuda Samsung’dan ...

Akıllı telefon pazarının son yıllarda dikkatleri üzerine toplayan yeni oyuncusu katlanabilir modeller oldu. Bu doğrultuda Samsung’dan Huawei’ye birçok şirket her yıl yeni modellerini tanıtmaya başladı. Hatta yeni bir teknoloji olmasına karşın pazar hacmini büyük bir ivmeyle büyütüyor. Bu pazardan hisse isteyen Apple ise kendi katlanır iPhone modelleri için ekran arayışına girdi.

Apple, katlanır iPhone modelleri için dünyanın en ince panelini istiyor!

Piyasadaki katlanabilir telefonların neredeyse tamamı misal standartlarda üretilen panelleri kullanıyor. Ama uzun kullanımda hepsinin mikro seviyede başlayan buruşmalara sahip olduğu biliniyor. Apple ise bu alanda katlanır iPhone modelinin piyasadaki öbür aygıtlardan farklı olmasını istiyor.

Gelecek devirde sırf katlanır iPhone değil, tıpkı vakitte yeni bir iPad modeli de görmeyi bekliyoruz. Bu nedenle Apple, LG ve Samsung’dan dünyanın en esnek ve ince OLED panelini üretmesini istiyor.

Tipik sert OLED panelleri genelde alt katman için esnek olmayan cam malzeme kullanırlar. Buna karşılık Fold 4 üzere katlanır telefonlar ise cam yerine plastik tercih ediliyor. Lakin belirttiğimiz üzere çok uzun kullanımların akabinde mikro seviyede başlayan ve giderek artan buruşukluklar meydana geliyor.

Apple ise hem cam hem de plastik kullanılan hibrit bir gereç kullanmayı planlıyor. Lakin bunu yapabilmek epeyce güç ve bir çok panel üreticisinin sahip olmadığı teknolojiyi gerektiriyor. Zati Apple bu yüzden Samsung ve LG ile birlikte çalışıyor.

Söylenene nazaran bu iki şirket, alt katmanda bulunan tipik 5 mm kalınlığındaki plastik yahut cam katman yerine 2 mm kalınlığındaki hibrit malzemesi kullanacak. Bu da hem esnemeyi kolaylaştıracak hem de uzun müddetli kullanımlarda mümkün buruşuklukların önüne geçecek. Alışılmış plastikten daha sert olduğu için daha sağlam olacaktır.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.