TikTok kullanıcı verileri çalındı mı? Açıklama geldi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kısa görüntü uygulaması TikTok bir süredir data ihlali iddialarıyla karşı karşıya. İnternetteki birtakım tanınan forumlarda Çinli ...

Kısa görüntü uygulaması TikTok bir süredir data ihlali iddialarıyla karşı karşıya. İnternetteki birtakım tanınan forumlarda Çinli iletileşme uygulaması WeChat ve TikTok’a ilişkin olduğu argüman edilen kullanıcı bilgileri paylaşıldı. TikTok ise temelsiz olduğunu söyleyerek bu savları yalanladı.

TikTok data ihlali yaşamadığını söylüyor

Bloomberg’de yer alan habere nazaran TikTok kullanıcıları bilgilerine ait ekran imgeleri internete düştü. Bu ekran imajlarının Türkiye, ABD, Almanya, Çin ve İngiltere üzere birden fazla ülkeden 2 milyar kullanıcı kaydını (e-posta, telefon numarası, profil fotoğrafı) içerdiği sav edildi.

İddiaya nazaran TikTok, hesap datalarını Alibaba Cloud sunucularında saklıyor. Kullanıcı bilgilerinin art uç kaynak kodlarındaki bir sızıntıdan kaynaklandığı düşünülüyor. Lakin güvenlik araştırmacıları, bu dataların bir kısmının halka açık bilgilerden oluştuğunu da tespit etti.

TikTok’un çatı şirketi ByteDance’dan gelen açıklamada ise kapsamlı bir soruşturmanın başlatıldığı belirtildi. Güvenlik ihlaline ait bilgilerin aldatıcı olduğunu lisana getiren TikTok, “Güvenlik takımımız bunu araştırdı ve kelam konusu kodun TikTok’un art uç kaynak koduyla büsbütün ilgisiz olduğunu belirledi” dedi.

Daha evvel Microsoft tarafından ortaya çıkarılan bir güvenlik ihlali, “saldırganların kullanıcı hesaplarına tek bir tıklamayla erişmelerini sağlayacak verileri” ortaya çıkarıyordu. Ancak şirket, bu ihlalin farkında olduğunu ve kısa müddette kapattığını söyledi.

Tüm dünyada süratle yayılan TikTok, bir müddettir ABD siyasetinde de gündeminde. ABD Federal Bağlantı Kurulu, Apple ve Google’dan TikTok’u uygulama mağazalarından kaldırmalarını istedi. Ek olarak TikTok’un ABD kullanıcılarından topladığı ‘çok büyük hassas data hazinelerine’ işaret etti.

Peki, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.