Titanik’in batık enkazı ilk defa 8K olarak görüntülendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Oceangate Expeditions, dünyanın en ünlü batık gemisi Titanik’in şimdiye kadar yakalanmış en detaylı görüntüsünü paylaştı. Paylaşılan ...

Oceangate Expeditions, dünyanın en ünlü batık gemisi Titanik’in şimdiye kadar yakalanmış en detaylı görüntüsünü paylaştı. Paylaşılan imajların yüksek ayrıntılarının yanı sıra şimdiye kadar gözlemlenmeyen yeni bilgileri de açığa çıkarması araştırmacılar için son derece kıymetli.

Organizasyon tarafından aktarılanlara nazaran bu teşebbüsün hedefi genel olarak Titanik’in batık enkazını incelemek ve enkazın bozulma suratı hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak. Nisan 1912’de, İngiltere, Southampton’dan ABD, New York City’ye birinci seyahatinde bir buzdağına çarparak denizin 3.800 metre tabanına batan RMS Titanik, hala daha derin deniz kameraları ve 3D sonar tarayıcılar ile incelenmeye devam ediyor.

Titanik’in birinci ve tek 8K görüntüsü

Deneyimli Titanic dalgıcı Rory Golden, “Bu imajda yeni detaylar görüyoruz” diye açıklıyor ve ekliyor, “Örneğin, çıpa üreticisi Noah Hingley & Sons Ltd.’nin ismini iskele demirinde hiç görmemiştim. Onlarca yıldır enkazı inceliyorum ve birden fazla dalışı tamamladım ve bu seviyede ayrıntıyı gösteren öteki bir manzara gördüğümü hatırlayamıyorum. Epey yıldan sonra, evvelki kuşak kamera teknolojilerinde o kadar besbelli olmayan yeni bir detay keşfetmiş olmamız heyecan verici.”

Moskova’daki trafik sıkışıklığının sebebi: Anonymous

1 gün evvel eklendi

Elde edilen 8K çözünürlüklü imajlarda pruva, iskele demiri, bir numaralı gövde, çapa zinciri, bir numaralı kargo ambarı ve hala daha sağlam bronz ırgatların yanı sıra Titanik’in korkuluklarının çöktüğü ve düştüğü yerdeki çürüme ispatlarını gösteriyor. 110 yıl sonra elde edilen Titanik manzaraları elbette son olmayacak. Oceangate Expeditions, Mayıs 2023’te başlayacak bir sefer daha planlıyor. Geçmişte elde edilen imgeler ve mevcut yeni imajların karşılaştırılarak tahlil edilmesi ve çürümenin daha ayrıntılı incelenmesi hedefleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.