AMD, RDNA 3 mimarisinde yüzde 50 performans artışı vadediyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
AMD, yeni RDNA 3 GPU tasarımı için büyük kelamlar vermeye devam ediyor. Firma tarafından aktarılanlara nazaran Radeon RX 7000 serisi ile ...

AMD, yeni RDNA 3 GPU tasarımı için büyük kelamlar vermeye devam ediyor. Firma tarafından aktarılanlara nazaran Radeon RX 7000 serisi ile birlikte AMD, büyük ölçüde bir performans kazanımı elde etmeyi bekliyor.

Halihazırda mevcutta olan 7nm sürecinde üretilen RDNA 2 mimarisi, Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarıyla birlikte yerini 5nm RDNA 3 mimarisine bırakacak. Yeni RDNA 3 mimarisi watt başına yüzde 50’den fazla performans artışı sunacak. Yani, birebir güç tüketimindeyüzde 50 performansya da daha yüksek güç tüketiminde daha büyük performans kazanımlarının mümkün olduğu belirtiliyor.

AMD RDNA 3 özellikleri

RDNA 3 mimarisiyle birlikte AMD, TSMC’nin 5nm litografisine geçecek. Bunun ötesinde AMD, yeni jenerasyon amiral gemilerini monolitik GPU dizaynıyla şekillendirmek yerine “gelişmiş yonga paketi” olarak söz edilen chiplet dizaynıyla şekillendirecek. Bu, hem performans artışı noktasında hem de GPU’nun maliyeti noktasında kazanımlar sunuyor. AMD’nin benzeri tahlili kullandığı Ryzen işlemcilerin başarısı ortadayken firmadan bunu ekran kartlarına getirmemesini beklemek zati yanlış olurdu.

Nvidia GeForce RTX 4080, 16 GB ve 12 GB modellerle gelebilir

1 gün evvel eklendi

AMD tıpkı vakitte RDNA 3 ile birlikte büsbütün tekrar tasarlanmış hesaplama üniteleri ve optimize edilmiş bilgi yolları sunacak. Münasebetiyle döngü başına komut sayısında (IPC) artış beklememiz yanlış olmayacaktır. Öte yandan hesaplama ünitesinin büsbütün yenilenmesi potansiyel olarak ışın izleme performansında da artışlar sağlayabilir. RDNA 3 mimarisiyle birlikte AMD birebir vakitte Infinity Cache teknolojisini de ikiye katlayacak.

AMD, Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarını sonbahar döneminde piyasaya sürmeye başlayacak. Net bir tarih yahut fiyat bilgisi resmi olarak şimdi paylaşılmış değil. Bununla birlikte piyasaya girecek modellerin birinci olarak serinin en güçlü kartları olacağını söyleyebiliriz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.