Amerikan ordusu Microsoft Hololens tabanlı AR gözlükleri kullanmaya başlıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Microsoft, temelinde Hololens’e dayanan artırılmış gerçeklik gözlüğünü ABD ordusu için bir müddettir geliştiriyordu. Başta performans ve ...

Microsoft, temelinde Hololens’e dayanan artırılmış gerçeklik gözlüğünü ABD ordusu için bir müddettir geliştiriyordu. Başta performans ve yaşanan gecikmeler yüzünden eleştirilen eserin halihazırdaki testleri muvaffakiyetle sonuçlandırıldığı açıklandı. Geliştirilen askeri artırılmış gerçeklik gözlüğü için birinci teslimatlar ise kısa müddet evvel sipariş verildi.

ABD ordusu ile Microsoft mutabakatı büyütüldü

Microsoft ile ABD ordusu ortasından yapılan mutabakatın bedeli 21.9 milyar doları buluyor. Hololens tabanlı ama askeri maksatlar doğrultusunda geliştirilen AR gözlük için birinci atılım 2018 yılında yapılmış ve 480 milyon dolarlık bir kontrat sağlanmıştı. Tarihler Mart 2021’i gösterdiğinde ise mutabakat büyütülerek mevcut kapsamı genişletildi. Yeni mukaveleye nazaran Microsoft, gelecek on yıl boyunca potansiyel olarak 21.9 milyar dolarlık bir muahede imzalamış durumda. Bu muahedenin içeriğinde AR gözlüklerin yanında kesim ve takviye üzere hizmetler de yer alıyor. ABD ordusu mutabakat müddetince toplamda 121.000 AR gözlük teslim alacak. Yapılan birinci sipariş ise 373 milyon dolar değerinde ve 5.000 birim boyutunda.

Askerlere gelişmiş yetenekler kazandırıyor

Bloomberg tarafından aktarılanlara nazaran Amerikan ordusu bir kısım gözlüğü kullanmaya başlamış durumda. Geri kalan siparişler ise ordu tarafından gerçekleştirilecek olan testlerin sonucuna kadar beklemeye alındı. Amerikan ordusu tarafından aktarılanlara nazaran AR gözlükler, yüksek çözünürlüklü gece görüş, termal görüş ve 3D haritalama üzere çok çeşitli yetenekler kazandıran Entegre Görsel Artırma Sistemiyle (Integrated Visual Augmentation System – IVAS) birlikte geliyor. Bununla birlikte geliştirilen AR gözlükler sayesinde, Azure bulut hizmeti tarafından desteklenen bir sanal eğitim ortamı da oluşturulabiliyor.

Türkiye’den 41 savunma sanayi firması ADEX 2022’ye katılacak

1 gün evvel eklendi

Programın geleceği test sonuçlarına bağlı

Askeri AR gözlükler için ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir ajans, ordunun bu çeşit yüksek ölçüde para harcamasını yanlışsız bulmadığını ve askerlerin IVAS sistemini pek istemediklerini aktarmıştı. Öte yandan bu durumu 1970’lerde kullanılmaya başlanan ve o periyot misal yansılarla karşılaşan gece görüş gözlüklerine benzetenlerde bulunuyor. Lakin günün sonunda ABD ordusunun HoloLens tabanlı AR gözlüklerinin geleceği şiddetli test sonuçlarına bağlı olacak üzere görünüyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.