Astronotların DNA’sının uzay görevlerinden sonra mutasyona uğradığı bulundu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uzay araçlarını kullanarak yörüngeye yahut daha üst katmanlara uçan NASA astronotlarından alınan kan örnekleri kıymetli bir araştırmada ...

Uzay araçlarını kullanarak yörüngeye yahut daha üst katmanlara uçan NASA astronotlarından alınan kan örnekleri kıymetli bir araştırmada kullanıldı. Cinsinin birinci örneği olan yeni çalışma, potansiyel olarak uzay uçuşlarıyla irtibatlı DNA mutasyonlarını birinci sefer ortaya çıkardı.

Communications Biology’de yayınlanan makale son derece değerli dataları açığa çıkartıyor. Sina Dağı’ndaki Icahn School of Medicine okulundan araştırmacılar, 1998 ve 2001 yılları ortasında NASA ile uçan astronotlardan alınan kan örneklerini tahlil eden, cinsinin birinci örneği olan çalışmayı tamamladı. 14 astronottan alınan kan örnekleri, kanser ve kalp hastalığı riskini artıran ve potansiyel olarak uzay uçuşuyla kontaklı DNA mutasyonlarını ortaya çıkardı.

Kıyamet Buzulu kopmak üzere: Dünya’yı bekleyen tehlike ne?

8 sa. evvel eklendi

Kan örnekleri 20 yıl boyunca saklandı

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmadan 14 astronotun genlerinde yüksek bir somatik mutasyon sıklığı olduğunu buldular. Bununla birlikte astronotların kan örnekleri uçuşlarından 10 gün evvel ve uçuşlarından çabucak sonrasında alındı. Alınan kan örnekleri eksi 80 derecede soğutularak 20 yıl boyunca dokunulmadan saklandı.

Yapılan açıklamalara nazaran, olağanda olandan daha yüksek ölçüdeki somatik mutasyonların kanser ve öbür kritik hastalıkların oluşumundaki riski artırdığı belirtiliyor. Ama bu araştırmanın uzayda kısa müddet kalan astronotların üzerinde yapıldığını belirtmek gerekir. Çünkü hem Ay hem de Mars üstlerinin kurulmasının planlandığı günümüzde, uzun vadeli uzay misyonlarında astronotların ne derecede etkileneceğine dair kesin araştırmalar bulunmuyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.