Instagram’a çocukların gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro ceza kesildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
İrlanda Data Muhafaza Kurulu (DPC), Avrupa Birliği'nin Genel Data Muhafaza Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiği gerekçesiyle Instagram'a 405 ...

İrlanda Data Muhafaza Kurulu (DPC), Avrupa Birliği’nin Genel Data Muhafaza Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiği gerekçesiyle Instagram’a 405 milyon euro üzere rekor seviyede bir para cezası verdi. Kararın detayları önümüzdeki hafta kamuoyuna açıklanacak.

Apple reklam siyasetinde değişikliğe gidebilir

11 sa. evvel eklendi

Instagram’ın sahibi Meta’ya uygulanan şimdiye kadarki en yüksek para cezası çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlamak da dahil olmak üzere 13 ila 17 yaş ortasındaki çocuk kullanıcıların mahremiyetini ihlal etmekten verildi.

Meta’ya ilişkin şirketler kıskaçta

Daha evvel tekrar Meta çatısı altında yer alan WhatsApp‘a 225 milyon euro, Facebook’a ise 17 milyon euro para cezası kesilmişti. İrlanda Bilgi Müdafaa Kurulu ayrıyeten Meta’ya ilişkin şirketlere yönelik en az altı soruşturma daha hazırlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir Meta sözcüsü Instagram’ın cezaya itiraz etmeyi planladığını söyledi. Ayrıyeten cezanın bir mühlet evvel güncelledikleri eski gizlilik ayarlarıyla ilgili olduğunu ve o vakitten bu yana gençleri güvende ve bilgilerini bâtın tutmak için birçok yeni özellik sunduklarını belirtti.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.