Intel Raptor Lake grafik performansı dahili Vega grafiklerine yetişiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
İşlemciye entegre grafik ünitesi pazarında Intel’in açık orta bir liderliği mevcut lakin performans dediğimiz vakit AMD’nin eline kimse su ...

İşlemciye entegre grafik ünitesi pazarında Intel’in açık orta bir liderliği mevcut lakin performans dediğimiz vakit AMD’nin eline kimse su dökemiyor. O denli ki Intel Raptor Lake işlemcilerdeki dahili grafikleri şimdi dahili Vega devrini yakalayabilmiş durumda.

Intel Raptor Lake grafik performansı nasıl?

OpenCL test sonuçlarına göre Intel Core i9-13900 işlemcisinin dahili grafik ünitesi 256 çekirdek ve 1650MHz suratlar sunuyor. Bu pahalar Intel Core i9-12900K işlemcisine nazaran yüzde 6.5 daha yüksek sürat manasına geliyor.

Loongson 3A6000 çıtayı yükseltti

6 gün evvel eklendi

Skor manasında ise 9498 puan alıyor ki Vega 10 grafik ünitesi ile başabaş bir hale geliyor. Intel Core i9-12900K grafiklerinden ise yüze 3 daha düzgün durumda. Elbette AMD’nin yeni kuşak Radeon 680M ve Radeon 660M grafik üniteleri başkan durumda. Hatta Vega 11 dahili grafiklerin de rakibi yok üzere görünüyor.

Xe dahili grafik teknolojisi ile hayli fazla yol kateden Intel’in hala önünde çok yolu var çünkü AMD Ryzen 7000 APU serisi ile birlikte RDNA 3 mimarisinden izler taşıyacak. Haliyle 2K oyunculuğa yanlışsız artık dahili grafik ünitelerinin de önmli bir adımı sayılabilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.