Japon hükümeti başvurularda disket ve CD zorunluluğunu kaldırıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bilgisayar dünyası disket ve CD depolama eserlerini bırakarak taşınabilir belleklere ve bulut eserlerine geçeli çok oldu. Hatta artık resmi ...

Bilgisayar dünyası disket ve CD depolama eserlerini bırakarak taşınabilir belleklere ve bulut eserlerine geçeli çok oldu. Hatta artık resmi formlar ve kayıtlar bile artık elektronik devlet portalları aracılığı ile gerçekleşiyor. Ne var ki Japonya’da durum biraz farklı.

Japonya’da disket ve CD kararı

Japon teknoloji kültürü en kıymetli yeniliklere imza atsa da eski devir teknolojilerinden kolay kolay vazgeçmiyor. Sunucu ortamlarının güvensizliği nedeniyle bugüne kadar resmi formlar ve kayıt evrakları doldurulurken vatandaşlar disket, CD, bellek kartı ve USB disk ile birlikte datalarını göndermek zorundaydı. İnternet üzerine şahsî bilgileri kaydetmek güvenlik nedeniyle yasaktı. Bu biçimde yaklaşık 1900 prosedür olduğu söz ediliyor.

Elon Musk’tan Yüzüklerin Efendisi eleştirisi

15 sa. evvel eklendi

Bu durum ülkede haliyle yüklü olarak CD tüketiminin muhakkak bir düzeyde kalmasını sağlamıştı lakin etraf kirliliği konusunda olumsuz bir katkısı oluyordu. Hükümet yeni aldığı bir kararla vatandaşlara eşsiz bir kimlik numarası verecek ve bu numara ile çevrim içi formlara müracaatlar alınacak. Ayrıyeten şahsî dökümanlar da data tabanına yüklenebilecek.

Bazı siyasetçiler yeni siyasetten rahatsız çünkü disketlerin hiç bir vakit ziyan görmeyeceğini yahut datalarını kaybetmeyeceğini, haliyle en emniyetli saklama tekniklerinden birisi olduğunu söz ediyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.