Kıyamet Buzulu kopmak üzere: Dünya’yı bekleyen tehlike ne?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kıyamet Buzulu olarak bilinen Thwaites Buzulu önümüzdeki yıllarda süratle geri çekilebilir. Bilim insanları bu durumun, deniz seviyesinin ...

Kıyamet Buzulu olarak bilinen Thwaites Buzulu önümüzdeki yıllarda süratle geri çekilebilir. Bilim insanları bu durumun, deniz seviyesinin çok derecede yükselmesini tetiklemesinden ve doğal dengeyi bozmasından kaygı ediyorlar.

Yapay zeka, Gates, Musk, Zuckerberg ve Bezos’u birleştirdi

23 sa. evvel eklendi

Antarktika’da yer alan buzul, çökme riski ve global deniz düzeyine yönelik tehdidi nedeniyle Kıyamet Buzulu olarak isimlendiriliyor. Deniz düzeylerini birkaç metre yükseltebilen Thwaites Buzulu, gezegen ısındıkça su altı tabanı boyunca çöküyor ve bilim beşerlerine nazaran şu anda deniz tabanına tırnaklarıyla tutunmuş vaziyette.

Kıyamet Buzulu koparsa ne olacak?

İki yüzyıldır, buzulun tabanının yılda yaklaşık iki kilometre hızla deniz tabanından yavaş yavaş uzaklaştığı tabir ediliyor. Kırılması durumunda ise bilim insanları erimenin hızlanmasını öngörüyorlar. Bu da deniz düzeylerinin birkaç metre yükselme mümkünlüğünün gerçekleşmesi manasına geliyor.

British Antarctic Survey‘den deniz jeofizikçisi ve çalışmanın ortak yazarlarından Robert Larter bu değerli onuyla ilgili: “Thwaites bugün hakikaten tırnaklarıyla tutunuyor ve buzul yatağındaki sığ bir sırtın gerisine çekildikten sonra, gelecekte küçük bir vakit ölçeğinde – yıldan yıla bile – büyük değişiklikler beklemeliyiz.ifadelerini kullandı.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.