Microsoft, ABD ordusu için AR savaş gözlüğü üretti

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Microsoft ve ABD ordusu ortasında 2018’de başlayan hololens tabanlı AR gözlük mutabakatında birinci teslimat gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ...

Microsoft ve ABD ordusu ortasında 2018’de başlayan hololens tabanlı AR gözlük mutabakatında birinci teslimat gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Microsoft’a 21,8 milyar dolarlık bütçe sağlamayı taahhüt eden ABD ordusu, şirketten 121 bin AR gözlük istedi. Birinci teslimatın sonucunda 5 bin gözlüğün orduya verildiği açıklandı.

Microsoft, ABD’ye 121 bin hololens AR gözlük teslim edecek

Bloomberg’de yer alana habere nazaran ABD ordusu, 373 milyon dolar değerindeki 5 bin gözlük için birinci siparişini 2021 yılında gerçekleştirdi. Teknolojide çeşitli gecikmeler yaşansa da, ABD ordusu, önümüzdeki on yıl içerisinde Microsoft’tan 121 bin gözlük almayı planlıyor.

ABD ordu yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonunda AR gözlüklerde çeşitli teknolojik iyileştirmeler yapıldı. Microsoft, yüksek çözünürlüklü gece, termal ve askeri sensörlerin tek ekranda birleştirdiğini lisana getirdi. Gözlük ayrıyeten karma gerçeklikte eğitim ortamı yaratmak için AR ve yapay zeka takviyesine sahip.

Microsoft’un Azure bulut hizmetlerini kullanan hololens tabanlı AR gözlükler, bir müddettir askıya alınmıştı. Ordunun isteklerini karşılayamayan Microsoft, birebir vakitte şirket içerisinde de birtakım kırılmalar yaşadı. Kimi çalışanlar, ordu ile yapılan muahededen “dehşet” duyduklarını söyleyerek CEO Satya Nadella’ya sitem etti.

Bu belirsizlikler sonucunda, 2021’de gerçekleşmesi gereken birinci parti teslimat gecikti ve bir yıllığına ertelendi. Nihayet, 2022’nin sonuna hakikat üretimler tamamlandı ve birinci parti orduya teslim edildi.

Üretim için ABD’den 373 milyon dolar alan Microsoft’a, programın devam etmesi halinde, önümüzdeki yıllarda 424,2 milyon dolara kadar finansman takviyesi verilecek. On yıllık mutabakatın toplam bütçesinin ise 21,8 milyar dolara çıkacağı düşünülüyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.