Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection – inceleme: Nostalji için birebir

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Zaman vakit siz de durup “Nerede o eski çizgi sinemalar?” diyor musunuz? Açıkçası ben bu cümleyi çok fazla kuruyorum ve eminim siz de bu ...

Zaman vakit siz de durup “Nerede o eski çizgi sinemalar?” diyor musunuz? Açıkçası ben bu cümleyi çok fazla kuruyorum ve eminim siz de bu cümleyi kurmasanız bile düşünüyorsunuz. Bugs Bunny, Spider-Man, Tsubasa, Çılgın Korsan Jack (Favorim) ve bugün de konuğumuz olan Ninja Kaplumbağalar ya da Teenage Mutant Ninja Turtles. Umarım siz de jenerikteki üzere okumuşsunuzdur ismi zira ben o denli yazdım. Ninja Kaplumbağalar çocukluğumda nitekim kaplumbağaların ismi sebebiyle daima çok ilgimi çekmişti ve o periyotlarda kendimize kaplumbağaların isimlerini verip birbirimizle gereksiz dövüşüyorduk (ciddi değil tabii). Ancak sonra fark ettik Ninja Kaplumbağalar’ın oyunları var. Sonra biz de gittik ve bu oyunları oynamaya başladık. Olağan bu oyunların büyük bir kısmı benim doğum tarihimle birebir periyotta çıktığı için birkaç yıl gecikmeli oynadık ve konsolu bulmak daha da berbatı oyunları bulmak bir epey güç olmuştu. Fakat bir halde içlerinden birkaçını bulup birkaç yılımızı bu oyunlara harcadık. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde çıkış yapan Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection, yani tüm oyunların bulunduğu paket bir oldukça heyecanlandırdı beni. Oyunun elime ulaşmasıyla da nostalji hissiyatından öteki bir beklentim olmadan oyunları oynamaya başladım. Pekala aradığımı buldum mu?

Hemen baştan soruyu yanıtlayayım: Evet, buldum hem de ziyadesiyle. Oyunlardaki tecrübemi sizlere aktarmadan evvel isterseniz bir oyunları listeleyelim. Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection isimli pakette bulunan tüm oyunlar şu halde:

 • Teenage Mutant Ninja Turtles* (Arcade)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time* (Arcade)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles (N)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Arcade Game (N)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles III: The Manhattan Project (N)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters (N)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles IV: Turtles in Time (SN)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters* (SN)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: The Hyperstone Heist* (SG)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters (SG)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Fall of The Foot Clan (GB)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles II: Back From The Sewers (GB)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles III: Radical Rescue (GB)

Çevrimiçi Oyunlar

 • TMNT (Arcade)
 • TMNT Turtles in Time (Arcade)
 • TMNT The Hyperstone Heist
 • TMNT Tournament Fighters

Oyunların hepsini yarım saat bile olsa oynadım. Oyunlar için remastered üzere bir durum kelam konusu olmadığı için açıkçası oyunların kendisini yorumlamak biraz mantıksız zira 2000’den evvel çıkan bu oyunları oynanış ve grafik konusunda eleştirmek yanlış olur. Şunu söyleyebilirim ki çocukluğumdaki o hissiyatı vermemesinden çok korkuyordum lakin oyunun daha açılışından itibaren kendimi 8 yaşındaki Özgür’e bıraktım ve inanılmaz eğlenceli birkaç saat geçirdim. Zira oyunları günümüze adapte etmeye bile çalışmamışlar. İmaj hala kare formatında lakin istediğiniz vakit değiştirebiliyorsunuz, denetimler eski (cidden eski) ve o anlamsız sesler hala var. Bu yüzden nostalji yaşamamak oyunları bilmeyen biri için bile kaçınılmaz diyebilirim.

Peki bu oyunlarda hiç mi yenilik yok derseniz elbette var. Birtakım oyunlar için Çevrimiçi Oyun ve Lokal Ortak Oyun modu eklendi. Ayrıyeten istediğiniz vakit oyunu kaydedip geri sarabiliyorsunuz.

Açıkçası çok da fazla söyleyecek bir şey bulamıyorum zira dediğim üzere oyunlar eski. Lakin verdiği cümbüş üstünden 20 yıldan fazla geçmiş olmasına karşın hala fazla. Bilhassa çocukluğunuzda bu oyunları oynadıysanız tekrar dönüp nostalji yaşamak bir epey keyifli. Kısaca şunu söyleyebilirim. Şayet Ninja Kaplumbağalar hayranıysanız uygun fiyatı sebebiyle koleksiyona eklenebilecek bir imal. Ya da nostalji yaşamak istiyorsanız tekrar uygun fiyatı sebebiyle alıp birkaç saat denenebilecek bir üretim. Ayrıyeten çevrimiçi modu sayesinde koleksiyona öylesine ekleyeceğiniz bir oyun olmaktan da uzaklaşıyor orta sıra baş dağıtmak için girip çocukluğunuzdaki cümbüşe tekrar kavuşabilirsiniz. 

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.