En tehlikeli oyun belli oldu! Hackerların yeni gözdesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Günümüzde 200 milyar dolar pahaya ulaşan oyun pazarı, makus niyetli bilgisayar korsanlarının radarına girmiş durumda. Kaspersky ...

Günümüzde 200 milyar dolar pahaya ulaşan oyun pazarı, makus niyetli bilgisayar korsanlarının radarına girmiş durumda. Kaspersky araştırmacıları; PUBG, Minecraft, Roblox ve Call of Duty üzere tanınan PC ve taşınabilir oyunların tehlike altında olduğunu söyledi. Pekala malware içeren oyunlardan nasıl korunabilirsiniz?

Hackerlar, malware dağıtmak için bu oyunları tercih ediyor

Kaspersky araştırmacıları tarafından yürütülen son çalışma, bilgisayar ve taşınabilir pazardaki tanınan oyunları ele aldı. Hackerların, tanınan oyunları kullanarak çeşitli ziyanlı aktivitelerde bulunduğunu belirten uzmanlar, kötü gayeli yazılımlara ve saldırıya uğrayan oyuncu sayısına dikkat çekti.

Yaklaşık bir yıl içerisinde 380 binden fazla oyuncunun bilgisayar korsanlarının ağına düştüğü belirtildi. Hackerların kullandığı en önemli teknikler ortasında ise geçersiz hile programları, bilgisayar performansını etkileyen yazılımlar ve çeşitli oyun kodları bulunuyor.

Kaspersky’ın araştırmasına nazaran hackerların birincil tercihi Minecraft oldu. Temmuz 2021 ila Haziran 2022 devrinde 131 bin oyuncunun ataklardan etkilendiği ve toplamda 23 binden fazla makus gayeli evrakın bulunduğu belirtildi.

İkinci sırada ise bilhassa 12 yaş altı çocuklar tarafından tanınan olarak oynanan Roblox yer aldı. Araştırmanın sonuçlarına nazaran öne çıkan öbür oyunlar ise PUBG: Mobile, Need for Speed, Grand Theft Auto ve Call of Duty oldu.

Hackerların bu ataklar sonucunda çeşitli aktivitelerde bulunduğu aktarıldı. Pop-up reklam gösteren yazılımlar, truva atları ve bilgisayarda gizlice kripto para ünitesi madenciliği yapan araçların tanınan olarak kullanıldığı belirtildi.

Siz malware içeren tehlikeli oyunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.