Google Haritalar yakıt tüketimini azaltacak!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Google, Haritalar uygulamasına her geçen gün yeni özellikler getiriyor. Son olarak belirtilen rotalardaki ücretli geçişleri de göstemeye ...

Google, Haritalar uygulamasına her geçen gün yeni özellikler getiriyor. Son olarak belirtilen rotalardaki ücretli geçişleri de göstemeye başlayan uygulama, yeniden kullanıcıların cebini düşünen bir özellik ile karşımıza çıkıyor. Google Haritalar, yeni özelliği ile artık yakıt ve güç sarfiyatını da düşürmeyi hedefliyor.

Google Haritalar en çevreci rotayı oluşturabilecek

Google, geçtiğimiz gün navigasyon uygulamasında sunulacak olan yeni özelliği kullanıcılarına duyurdu. Buna nazaran Google Haritalar, kullanılan araç çeşitlerine nazaran yakıt ve güç maliyetlerini hesaplayabilecek. Uygulama, yaptığı hesaplamaların gerinin kullanıcısına en uygun ve etraf dostu rotayı oluşturacak.

Bu özellik, kullanılan araç türünün (benzin, dizel, hibrit yahut elektrikli) uygulamada seçilmesine imkan sağlıyor. Seçilen araç cinsinin akabinde Google Maps, kullanıcıların belli rotalarda ne kadar yakıt yahut güç tüketileceğine ait bir iddia yürütüyor.

Navigasyon uygulaması böylece en süratli rotanın yanı sıra artık kullanıcısına en çevreci rotayı da sunmuş oluyor. Kullanıcılar ise bu sayede istedikleri rotayı seçerek seyahatlerine başlayabiliyor. Google, bu özelliği yakın vakitte 40 farklı Avrupa ülkesinde sunmaya başlayacak. Son özelliğin ise şimdilik yalnızca taşınabilir aygıtlar için sunulduğunu hatırlatalım.

Google daha evvel de çeşitli yol bilgilerini sağlayarak kullanıcılarının yoğun trafik bulunan rotalardan kaçınmalarını sağlamıştı. Google, yıllar geçtikçe navigasyon uygulamasını daha çevreci bir hâle getirme niyetinde.

Şirketler son devirde karbon emisyonunu azaltmak için birlikte çalışmaya başlamış durumda. Emisyonları azaltmak için yapay zeka uygulamalarından faydalandığını açıklayan Google, bu istikamette çalışmalarını da artıracak üzere görünüyor. Google’ın yanı sıra bir başka teknoloji firması olan Apple da 2030 yılına kadar karbon-nötr olmayı planlıyor.

Peki siz Google ve öteki şirketlerin çevreci yaklaşımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.