Google Haritalar’ın yakıt tasarrufu sağlatan özelliği Türkiye’de

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Google, geçtiğimiz Ekim ayında Haritalar uygulamasına etraf dostu rota bulma özelliğini eklemişti. Kullanıcıların yakıt tasarrufu için en ...

Google, geçtiğimiz Ekim ayında Haritalar uygulamasına etraf dostu rota bulma özelliğini eklemişti. Kullanıcıların yakıt tasarrufu için en uygun rotaları bulmasına yardımcı olan özellik de, Türkiye dahil 40’a yakın Avrupa ülkesinde kullanıma açıldı.

Google Haritalar ağır mod nedir?

3 ay evvel eklendi

Çevre dostu rotalar nasıl gösteriliyor?

Google Haritalar, etraf dostu rota özelliği etkinleştirildiğinde, kullanıcıya en süratli rotalar yerine yakıt açısından daha verimli rotalar gösteriliyor. Bu rotalar yaprak etiketiyle işaretleniyor. Google Maps’in etraf dostu rotaları göstermesi için kullanıcının yapması gereken ufak bir ayar var. Ayarlar – Navigasyon Ayarları menüsünden Rota Seçenekleri altından “Yakıt açısından verimli rotaları tercih et” seçeneğinin açılması gerekiyor.

Yakıt tasarrufu sağlayan özellik Türkiye’de

Araç sahipleri ayrıyeten, araçlarının motor tipini seçerek yakıt açısından daha verimli rota seçeneklerini görebiliyor. Yakıt tasarrufu sağlayan özellik, Ayarlar menüsünden navigasyon için motor tipi (benzinli, dizel, hibrit yahut elektrikli) seçilebiliyor.

Yüzbin otomobile muadil karbon emisyonu tasarrufu

Google, Avrupa Etraf Ajansı’nın sağladığı bilgileri Google Haritalar’ın sürüş trendleriyle eşleştirerek, muhakkak bir bölgedeki en tanınan motor tipine yönelen gelişmiş makine tahsili modelleri geliştirdiklerini belirtiyor. Google, etraf dostu rota bulma özelliğini kullanıma açtıktan sonra Amerika’da 100.000 otomobile muadil karbon emisyonu tasarrufu sağladıklarını söylüyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.