Hard disk (HDD) alırken nelere dikkat edilmeli?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bir bilgisayar kasası topluyorsanız, mevcut donanımınızda arıza varsa yahut kullandığınız masaüstü ya da dizüstü bilgisayarın hafızasını ...

Bir bilgisayar kasası topluyorsanız, mevcut donanımınızda arıza varsa yahut kullandığınız masaüstü ya da dizüstü bilgisayarın hafızasını artırmak istiyorsanız HDD ve SSD biçiminde 2 farklı depolama seçeneği karşınıza çıkacaktır. Bu yazımızda HDD, yani hard disk drive alırken nelere dikkat edilmeli ve SSD’ye nazaran avantajları nelerdir sorusunu ayrıntılıca yanıtlıyoruz.

HDD (Hard disk drive) alırken nelere dikkat edilmeli?

Bilgisayarımıza hard disk drive alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu yanıtlamadan evvel SSD ile olan farklarından bahsedelim. Günümüzün hala en tanınan depolama tahlilleri ortasında yer alan HDD’ler içerisinde çok sayıda mekanik kesimin ve diskin bulunduğu bir bilgi depolama aracıdır.

Fotoğraflarında da görebileceğiniz üzere içerisinde CD gibisi metal diskler bulunur ve sistem bilgileri buraya yazarak kaydeder ve okur. SSD’leri ise içerisinde hareketli kesim bulunmayan, yeni teknolojileri destekleyen, hayli süratli ve bilgileri hücrelerde toplayan büyük boyutlu hafıza kartları olarak düşünebiliriz.

İçerisinde mekanik olarak hareket eden kesimler bulunmadığı ve çok daha düşük güç tüketimine sahip olduğu için hem fizikî olarak daha sağlamdır hem de ömürleri daha uzundur. Yani ikili kıyaslamada neredeyse her alanda SSD’ler önde geliyor.

Fakat buna karşın günümüzde HDD’ler SSD’lerden daha çok satmaya devam ediyor. Bunun en büyük nedeni uzun yıllardır ortamızda olan bir teknoloji olduğu için fiyatlarının epey uygun bir düzeyde oluşu. Örnek vermek gerekirse, 1 TB boyutundaki bir SSD, tıpkı hacimli HDD’nin en az 2 ya da 3 katı fiyattadır.

Tabii burada SSD’nin çeşidine ve suratına nazaran fiyat farkı 10 katına kadar çıkabiliyor. Bu nedenle birçok kişi uygun fiyatlı ya da yüksek depolamaya sahip bir sistem topladığında maliyet açısından HDD’leri tercih ediyor. Hatta bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı işletim sistemini hızlandırmak için Windows’u kurabilecekleri bir SSD’nin yanına ek depolama için HDD almayı tercih ediyor. Pekala HDD, yani hard disk drive alırken nelere dikkat edilmeli?

1 2
1 2
BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.