İki yaşanabilir gezegen keşfedildi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uzay sonsuz bir boşluk ve biz yalnızca küçük bir kısmına hakimiz. Bilhassa kendi galaksimiz dışındaki gök cisimleri bizim için büyük bir ...

Uzay sonsuz bir boşluk ve biz yalnızca küçük bir kısmına hakimiz. Bilhassa kendi galaksimiz dışındaki gök cisimleri bizim için büyük bir bilinmez. Bu bilinmezleri araştırmaya devam ederken bir yandan da dünyamıza alternatif olabilecek gezegen arayışımız da devam ediyor.

Yaşanabilir olduğu düşünülen iki gezegen için araştırmalar başladı

Bu tıp araştırmalara devam eden NASA, galaksimiz dışındaki gezegenleri araştırmak için de bir kısım kurmuş durumda. NASA’nın ötegezegen kısmı, dünyamıza benzeyen öteki gezegenler için çalışmalarını sürdürüyor. Bahis hakkında araştırma yapan profesör Amary Triaud, milletlerarası gökbilimcilerden oluşan bir takımla birlikte, ılıman iklime sahip iki gezegen tespit edildiğini açıkladı.

Dünya’dan yaklaşık 100 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu gezegen çifti, Speculoos-2 isminde bir yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Bu yıldız ise ismini Search for Habitable Planets Eclipsing Ultra-cool Stars isimli teleskoptan alıyor. Bu teleskop uzakta yer alan yıldızlarda yaşanabilir bölgeleri aramak için kullanılıyor.

Araştırmacılar keşfedilen gezegenlerden bir tanesinini daha evvel NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Uydusu tarafından yakalandığını belirtiyor. Lakin bilim insanları bu gök cisminin bir gezegen olduğuna kanaat getirmeleri için Speculoos’un devreye girmesi gerekti.

Yapılan kimi tahlillerin akabinde araştırmacılar LP 890-9b isimli dünyanın Dünya’dan yaklaşık yüzde 30 daha büyük olduğunu ve her 2,7 günde bir yıldızının etrafında yörüngesini tamamladığını belirledi. Gezegenin epeyce süratli olduğunu söylemekte fayda var.

LP 890-9c isimli başka gezegen ise biraz daha gizemli. Daha evvel bilinmeyen bu gezegen kimi testler ve data takibinden sonra Dünya’dan yaklaşık yüzde 40 daha büyük olduğu belirlendi. LP 890-9c ise yörünge dönemini yaklaşık 8,5 günlük bir süreçte tamamlıyor.

Araştırmalar derinleştirilecek

Araştırmacılar iki gezegenin de yaşanabilir olduğunu düşünüyor. Gezegenlerin etrafında döndükleri yıldızın ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğunu belirten araştırmacılar, bu durumun en büyük hayat kaynağı olan su bulundurma için epey değerli olduğunu tabir ediyor.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu yaşanan gelişmelerin akabinde gözünü bu iki gezegene çevirecek üzere görünüyor. Şimdiye kadar üretilen en güçlü teleskop şimdiye kadar en çok merak edilen sorunun karşılığını arayacak. Kainatta yalnız mıyız?

Araştırmacılar yeni gezegenler hakkında çalışmalarına devam ederken, daha ayrıntılı bilgiler Astronomy & Astrophysics mecmuasının gelecek sayısında yayınlanacak. Pekala siz yaşanabilir gezegenler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.