Intel duyurdu: RTX 3060 katili Arc A750 ve A770 yakında geliyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Yeni kuşak Nvidia ve AMD ekran kartlarının çıkış tarihi yaklaşırken işlemci pazarının dev isimlerinden Intel, Arc Alchemist modelleri ile ...

Yeni kuşak Nvidia ve AMD ekran kartlarının çıkış tarihi yaklaşırken işlemci pazarının dev isimlerinden IntelArc Alchemist modelleri ile dalda yerini almaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde PC Games ve Digital Foundry ile yapılan bir röportajda bulunan Intel’den Tom Petersen ve Ryan Shrout, şirketin orta üst düzey ekran kartları Arc A750 ve A770‘in”çok yakında” piyasaya sürüleceğini söyledi.

RTX 3060 ve RTX 3060Ti rakibi olacak

Kartlara gelecek olursak, serinin zirve modellerinden Arc A770 1080p ışın izleme testlerinde RTX 3060’tan daha uygun performans gösterebilecek bir kart olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte Intel, A770’in RTX 3060Ti modeline rakip olacağını, A750’nin ise RTX 3060’ın karşısına konumlandırılacağını söylüyor.

Gerçekleştirilen röportajda her iki çalışanda özel A770 modellerinin hem 8GB hem de 16GB bellek seçeneği ile geleceğini Limited Edition sürümünün de sırf 16GB belleğe sahip olacağını onayladı. Bir alt model Arc A750 ise 8GB bellek kapasitesi ile kullanıcılara sunulacak. 

Nvidia, RTX 30 serisine üç yeni model ekleyebilir

41 dk. evvel eklendi

Ayrıca yeni kartların öne çıkan bir öteki noktası DLSS’e rakip olan XeSS yapay zeka hızlandırma teknolojisi ve Microsoft’un DirectStorage teknolojisine tam takviye sunması. Ancak ön yükleme müddetlerinin büyük oranda azaltılmasını sağlayan DirectStorage teknolojisini görmek için, kullanıcıların gelecek yıl çıkış yapacak Forspoken’ı beklemeleri gerekecek. XeSS tarafında ise Intel, teknolojinin performans modunda iki kattan fazla FPS artışı sağlayacağını sav ediyor. 

Intel, Arc serisinin giriş modeli olan Arc A380’i global pazara getirmeye başlamış olsa da serinin üst modellerinin hangi bölgelerde satışa sunulacağı şimdi bilinmiyor. Öte yandan günümüzde madenciliğin zayıflaması ve yeni jenerasyon kartların yaklaşması sebebiyle güncel AMD ve Nvidia ekran kartlarının fiyatları düşmeye devam ederken, bu durum Intel’in pazara girişini daha sıkıntı hale getirebilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.