James Dyson Ödülü’nün Türkiye kazananı açıklandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Yeni kuşak mühendisleri ve gerçek sıkıntılara karşı yaratıcı fikri olan herkesi destekleyen, teşvik eden ve ilham veren milletlerarası bir ...

Yeni kuşak mühendisleri ve gerçek sıkıntılara karşı yaratıcı fikri olan herkesi destekleyen, teşvik eden ve ilham veren milletlerarası bir tasarım mükafatı olan James Dyson Ödülü’nün 2022 Türkiye kazananı belirli oldu.

James Dyson “problem çözen” genç beyinler arıyor

5 ay evvel eklendi

PhysioCircle projesi kazandı

Göğüs fizyoterapi yolunun fizyoterapistler yahut hasta yakınları tarafından hastalara gerçek ve tesirli bir formda uygulanmasını sağlayan PhysioCircle projesi, 2022 yılı James Dyson Ödülü’nün Türkiye ayağının ulusal kazananı olarak belirlendi ve 5 bin sterlin para mükafatı verildi.

Proje hangi sıkıntıya tahlil getiriyor?

Solunum yolu hastalıkları, dünya üzerinde giderek artıyor. Gelişen teşhis ve tedavi yollarının yanı sıra, ortalama ömür müddetinin giderek artışı da, kronik hastalıklar manasında teneffüs yolu hastalıklarının artışının kıymetli bir nedeni olarak kabul ediliyor. Dünya genelinde 9,2 milyondan fazla teneffüs yolu rahatsızlığına sahip kişi, her gün hava yollarında biriken mukus katmanını temizleyebilmek ve rahat bir nefes alabilmek için günlük tedavilerine 1 yahut 2 saat harcıyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan hastalar, bu günlük tedavi için tıbbi aygıtları tercih edebilirken; düşük gelirli hastaların bu kıymetli aygıtlara erişme talihi is daha az. Göğüs fizyoterapisi ile ilgili en kıymetli nokta, bu usulün hasta bireylere istenilen yer ve vakitte ek bir maliyete gereksinim duyulmadan uygulanabilmesiyken, bu tedavinin doğruluğu ve aktifliği, uygulayıcı kişinin bilgi ve deneyimiyle direkt kontaklı oluyor. Ayrıyeten dünya genelinde her bin hastaya göğüs fizyoterapisi eğitimi almış yalnızca 1 fizyoterapist düşüyor.

Bu yılın Türk ulusal James Dyson Mükafatı sahibi “PhysioCircle” bu sorunu çözmeye odaklanıyor. Fizyoterapistlerin ve hasta yakınlarının, göğüs fizyoterapi sistemini hastalara gerçek ve aktif bir formda uygulamasını sağlayan tıbbi bir eğitim yeleği olan PhysioCircle; teneffüs yolu hastalarının hava yollarında biriken mukus katmanının temizlenmesine yardımcı olarak hastaların rahat bir formda nefes alabilmelerini sağlıyor.

Bu alanda geliştirilen birinci ve tek eğitim ürünü

Rahatlatıcı bir pulmoner rehabilitasyon yöntemi olan göğüs fizyoterapisi, akciğerlerde biriken kalın ve yapışkan mukus katmanının fizikî olarak havayollarından kopartılmasına ve bu sayede hastanın öksürük yolu ile mukusu beden dışına atabilmesine yardımcı oluyor. Akciğerler üzerindeki belli noktalara uygulayıcı kişi tarafından el ile yapılan vuruşların şiddeti, suratı ve pozisyonu hasta sıhhatinin korunması için çok değerli olarak bedellendiriliyor. Bu nedenle PhysioCircle içerisinde, hassas ölçüm sağlayan yüksek teknolojili sensörler kullanılıyor. Tıp alanında eğitim maksatlı kullanılan farklı simülasyon eserleri bulunurken, teneffüs fizyoterapisi ile ilgili rastgele bir eğitim eseri bulunmuyor. Bu nedenle PhysioCircle bu alanda geliştirilen birinci ve tek eğitim eseri olarak ön plana çıkıyor.

PhysioCircle nasıl çalışıyor?

Akıllı bir fizyoterapi yeleği, yetişkin eğitim mankeni, tablet ve masaüstü uygulaması içeren PhysioCircle; yelek üzerindeki 10 adet sensör ile kullanıcılar tarafından uygulanan her bir vuruşun pozisyon, şiddet, frekans ve müddet bilgilerini algılayabiliyor. Gerçek vakitli olarak toplanan bu bilgiler Bluetooth üzerinden bulut sistemine aktarılıyor.

Yetişkin eğitim modeli, gerçek insan boyutları ve hissiyatı sağlayarak kullanıcı tecrübesini artırıyor. Tablet uygulamasında ise farklı hasta hadiselerinin deneyimlenebilmesini sağlayan göğüs fizyoterapisi idmanları bulunuyor. Öğrenciler bu antrenmanları kullanarak istedikleri vakit ve yerde akıllı yelek üzerinden göğüs fizyoterapisi pratiği yapabiliyor. Ayrıyeten eğitmenler kendi fizyoterapi programlarını uygulamaya ekleyebiliyor. Bu sayede öğrenciler gerçek hayatta karşılaşabilecekleri olayları, simülasyon ortamında görerek pratik yapabiliyor. Öğrencilerin yaptığı tüm fizyoterapi idmanlarının dataları masaüstü uygulamasında görüntülenebilirken her öğrencinin detaylı raporlarına eğitmen tarafından erişim sağlanabiliyor. Bu formda öğrencilerin uygulama formülünü kolay bir biçimde öğrenmeleri sağlanırken eğitmenlerin de tüm süreci dijital olarak takip edebilmesi mümkün oluyor.

Proje kimden çıktı?

PhysioCircle eğitim sistemi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Kısmı mezunu ve tıpkı kısımda yüksek lisans öğrencisi olan, 27 yaşındaki Selami Erdoğan tarafından tasarlandı.

Aynı vakitte ODTÜ-Teknokent’te Breathall isimli bir start-up şirketinin kurucusu olan Erdoğan, James Dyson Ödülü’nden kazandığı 5 bin sterlinlik mükafatı, buluşun patent, üretim ve geliştirme süreçlerinde değerlendirmeyi planlıyor.

Katılımcı ülkelerden seçilen memleketler arası kısa liste 12 Ekim’de, memleketler arası kazananlar da 16 Kasım’da açıklanacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.