Apple A16 Bionic neler sunuyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple’ın iPhone 14 Pro serisine hayat veren yeni Apple A16 Bionic yonga seti resmiyet kazandı. Maliyet ve çip krizi nedeniyle iPhone 14 ...

Apple’ın iPhone 14 Pro serisine hayat veren yeni Apple A16 Bionic yonga seti resmiyet kazandı. Maliyet ve çip krizi nedeniyle iPhone 14 serisinde Apple A15 Bionic yonga setine devam eden firma bu yeni çipini ise en üst modellere sakladı.

Apple A16 Bionic özellikleri neler?

Apple A16 Bionic için Apple A15 Bionic yonga setinin elden geçirilmiş ve yine isimlendirilmiş argümanları vardı lakin bugünki tanıtımda hem üretim süreci hem de bileşen tarafında kıymetli iyileştirmeler var.

iPhone 14 Türkiye fiyatları açıklandı: iPhone 14 Pro Max kaç TL?

12 sa. evvel eklendi

Apple A16 Bionic tekrar 2 adet performans ve 4 adet verimlilik çekirdeğini bir ortaya getiriyor fakat bu defa 4nm TSMC üretim süreci ile güç verimliliği konusunda değerli adımlar atılmış. Apple A15 Bionic’e nazaran performans çekirdekleri yüzde 20 daha verimli çalışıyor.

Ayrıca 16 milyar transistör ile bir taşınabilir yongada görebileceğimiz en ağır yapı diyebiliriz. Apple rakiplerine nazaran yüzde 40 daha süratli ve yüzde 50 daha fazla bellek bant genişliğine sahip olduğunu söz ediyor.

Diğer bir öne çıkan bileşen ise özel manzara sinyal işlemcisi. Bu işlemci, ana işlemci, grafik ünitesi ve nöral ünite bir ortaya gelerek üst seviye kamera süreçlerinin altından kalkabiliyor. Her fotoğraf için 4 TOPS yapay zekâ performansı elde edilirken 1Hz tazeleme suratı, azamî parlaklık üzere ayrıntılar da tekrar bu sayede mümkün oluyor. 16 çekirdekli nötal süreç ünitesi saniyede 17 trilyon süreç yapabiliyor. Apple A16 Bionic birinci olarak iPhone 14 Pro serisinde uzunluk gösterse de yakın periyotta iPad ailesinde de uzunluk gösterecektir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.