DART uzay aracının çarpacağı asteroidin görüntüsü ortaya çıktı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA, birinci gezegen savunma testi misyonu olan Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) için bu ayın sonuna hazırlık yapıyor. Bu testle ...

NASA, birinci gezegen savunma testi misyonu olan Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) için bu ayın sonuna hazırlık yapıyor. Bu testle birlikte uzay aracı kasıtlı olarak bir asteroide çarpmaya hazırlanıyor. Son olarak uzay aracı, 26 Eylül’de çarpacağı asteroidin birinci imgesini verdi.

NASA, saptırma için ‘kinetik çarpma’ tekniğini tercih edecek

Dünya’ya çarpmak üzere olan bir asteroid ile başa çıkmanın bir yolu, tarafını değiştirmek. ABD uzay ajansı NASA’nın DART vazifesi ise tam olarak bunu yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl kasım ayında başlayan bu proje, Didymos adlı Dünya’ya yakın bir asteroidi ve onun yörüngesindeki uydusu Dimorphos’u saptırmak için kullanılacak. Bunun için de ‘kinetik çarpma’ tekniği tercih ediliyor.

Dimorphos asteroidi Dünya için bir tehdit oluşturmuyor. Lakin NASA’nın öğrenmek istediği bir şey var. O da gelecekte gezegenimizi tehlikeli uzay kayalarından koruyabilmesi için uzay aracının çarparak bir asteroidin uçuş yolunu değiştirip değiştiremeyeceğini öğrenmek.

Aşağıda, DART’ın Didymos Keşif ve Asteroid Kamerası (DRACO) tarafından temmuz ayında çekilen ve bu hafta yayınlanan manzara yer alıyor. İmaj, uzay aracının amacı olan Dimorphos’u (sol dairenin içinde) içeren çift asteroit sistemi Didymos’u gösteriyor. Buna nazaran DART’tan milyon mil uzakta olduğunu söylemek mümkün.

Görüntü aslında 243 farklı yakalama içeriyor. Ayrıyeten asteroit Didymos ve onun yörüngesindeki uydusu Dimorphos’tan gelen ışığı gösteriyor. NASA, takımının DRACO’nun asteroidi şimdi tespit edip edemeyeceğinden emin olmadığını söyledi. Lakin sayısız imgeyi bir ortaya getirdikten sonra sonuncu remi düzgünleştirip Didymos’u tam olarak belirleyebildiklerini de ekledi.

Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarında DART misyon sistemleri mühendisi olan Elena Adams mevzuya ait açıklama yaptı. “Bu birinci manzara seti, görüntüleme tekniklerimizi kanıtlamak için bir test olarak kullanılıyor. İmajın kalitesi, yer tabanlı teleskoplardan elde edebildiğimize emsal. Fakat DRACO’nun düzgün çalıştığını ve manzaraları uzay aracına rehberlik etmek için kullanmaya başlamadan evvel gereken ayarlamaları yapmak için maksadını görebildiğini göstermek değerlidir.”

Bilim insanları, Dünya’nın 460 fitten (140 metre) daha büyük asteroitlerden en fazla risk altında olduğunu hesapladı. Gök bilimcilerin şimdi keşfedemediği çok sayıda gezegen var. Bu nedenle sırf birkaç hafta içinde gerçekleşecek olan başarılı bir test, gezegenimizin güvenliği için epeyce değerli.

Peki, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.