Facebook, bilgilerinizin nerede saklandığını bilmiyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
İki Facebook mühendisi, 2018 Cambridge Analytica skandalı sonrasında tüketici mahremiyeti davası kapsamında mahkemede tabir verdi. Mart ...

İki Facebook mühendisi, 2018 Cambridge Analytica skandalı sonrasında tüketici mahremiyeti davası kapsamında mahkemede tabir verdi. Mart ayında mahkemeye çıkan mühendislerin verdiği karşılıklar ise duruşmanın tutanağının halka açılması ile ortaya çıktı.

Facebook çalışanları, kullanıcı bilgilerine ulaşmanın mümkün olmadığına inanıyor

Uzun müddettir Meta bünyesinde çalışan iki mühendise, şirketin kullanıcı datalarını nasıl sakladığı ve takip ettiği konusunda sorular soruldu. Sorgulama, Facebook’un kullanıcılar hakkında tam olarak hangi bilgileri sakladığını ve bunların nerede tutulduğunu belirlemeye çalışan mahkeme tarafından atanan bir teknik uzman tarafından yönetildi.

Mühendislerden birinin LinkedIn profiline nazaran Meta’da mühendislik yöneticisi olan ve neredeyse dokuz yıldır orada çalışan Eugene Zarashaw olduğu belirtiliyor. Başka mühendisin ise yeniden LinkedIn profiline nazaran Facebook’ta 11. yılını geçiren ve yazılım mühendisi yöneticisi olan Steven Elia olduğu belirlendi.

Mahkeme, Facebook’un daha evvel de kullanıcılar hakkında hangi bilgileri tuttuğunu araştırmıştı. Facebook ise mahkemeye bunun karşılığı olarak “Bilgilerinizi İndirin” özelliğini öne sürmüştü. Lakin Facebook’un sunduğu bu özelliğin mahkemenin incelemek istediği tüm bilgileri içermediği tespit edildi.

Mühendisler mahkemede karşılarına çıkan sorular üzerine, şirketteki hiç kimsenin tek bir kullanıcıya ilişkin tüm dataları derlemesinin mümkün olmadığı yanıtını verdi. Kullanıcıyla bilgilerinin nerede saklandığına dair gelen soru üzerine mühedislerden Zarashaw şu tabirleri kullandı:

Bu soruya yanıt verebilecek tek bir kişinin var olduğuna inanmıyorum. Bu soruya karşılık verebilmek için bile değerli bir takım çalışması gerekir

Kullanıcı datalarının ve aktifliğinin reklam sistemlerinde depolanıp depolanmadığı konusu da mahkemenin başka bir konusuydu. Tıpkı Zarashaw’ın kullanıcı bilgilerinin nerede saklandığına verdiği yanıt üzere, Steven Elia da mahkeyeme net bir cevap vermedi:

“Tüm bunları tanıyabilecek yahut tüm bunlara gereğince aşina olabilecek tek bir kişi olmadığını düşünüyorum”

Bir Meta sözcüsü de mühendislerin doğrular istikamette bir açıklama yaptı. Sözcü, kişisel mühendislerin tek bir kullanıcıya ilişkin tüm dataların şirket sistemlerinde nerede saklandığını belirleyememesinin şaşırtan olmadığını söz etti. Meta sözcüsü, kullanıcı datalarına büyük kıymet verdiklerini tabir ederken şu tabirleri kullandı:

Gizlilik taahhütlerimizi ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek için kapsamlı bilgi denetimleri de dahil olmak üzere değerli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz”

Peki siz Facebook’un bilgilerinizi kullanarak bundan fayda sağladığını düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.