iPhone 14, araba kazası durumunda acil bildirim yollayacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple, Far Out etkinliğinde iPhone 14 ve Apple Watch Series 8 için hayat kurtaran bir özelliği tanıttı: Çarpışma algılama. Pekala, iPhone ...

Apple, Far Out etkinliğinde iPhone 14 ve Apple Watch Series 8 için hayat kurtaran bir özelliği tanıttı: Çarpışma algılama. Pekala, iPhone ve Apple Watch, otomobil kazalarını nasıl tespit ediyor?

iPhone 14 uydu özelliği nedir, nasıl kullanılır?

5 sa. evvel eklendi

iPhone 14 ve Apple Watch 8, trafik kazasını nasıl algılıyor?

Tüm iPhone 14 modelleri ve Apple Watch 8, trafik kazası algılama özelliğine sahip. 256G’ye kadar G kuvveti ölçümlerini algılayabilen yeni çift çekirdekli ivmeölçer ve yeni yüksek dinamik aralıklı jiroskop ile iPhone, crash detection özelliğiyle otomobil kazasını algılayabiliyor. Kullanıcı, şuur kaybı yaşıyorsa yahut iPhone’a ulaşamayacak durumdaysa aygıt, otomatik olarak acil servisleri arıyor. Apple Watch 8 de, yeni üç eksenli jiroskop ve dataları evvelki kuşaktan dört kat daha süratli örnekleyen yüksek g kuvveti ivmeölçer sayesinde otomobil kazasını algılayabiliyor.

Apple, barometre ile birlikte aygıt üzerinde çalışan bir algoritmadan faydalanan Watch Series 8’in çarpışmaları algılayabildiğini ve kullanıcının 10 saniye içinde yanıt vermemesi durumunda acil durum şahıslarını ve servislerini otomatik olarak bilgilendirdiğini söylüyor. Hareket bilgilerine ek olarak, barometre, GPS ve mikrofon ile önemli bir kazanın gerçekleşip gerçekleşmediği tespit ediliyor. Önemli bir kaza durumunda, kullanıcının daha kolay ulaşabileceği düşünülerek öncelikli olarak Apple Watch’ta acil servis arama ekranı çıkıyor, iPhone yakınlardaysa arama telefon üzerinden yapılıyor.

Çarpışma testleri nasıl gerçekleştirildi?

Apple, trafik kazası algılama algoritmasını oluşturmak için, baş başa çarpma, arttan vurma, devrilme dahil gerçek hayatta yaygın olarak yaşanan kazaları profesyonel çarpışma testlerinin yapıldığı bir alanda simüle ettiklerini söyledi. Apple tarafından tasarlanan hareket algoritmalarının 1 milyon saatlik gerçek sürüş ve çarpışma kaydı verisiyle geliştiği belirtildi.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.