iPhone 14 Pro’nun yeni işlemcisi Android rekabetine son veriyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple dün gerçekleştirilen aktiflik ile birlikte yeni iPhone 14 modellerini tanıttı. Şirketin yeni akıllı telefon modelleri ortasında en ...

Apple dün gerçekleştirilen aktiflik ile birlikte yeni iPhone 14 modellerini tanıttı. Şirketin yeni akıllı telefon modelleri ortasında en çok dikkat çeken ise kuşkusuz Pro versiyonlar oldu. A16 işlemci ile birlikte sunulan iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max, performans manasında epeyce argümanlı.

A16 Bionic Geekbench testinde

Apple, yeni A16 Bionic işlemcisini “bir akıllı telefondaki şimdiye kadarki en süratli çip” olarak nitelendiriyor. 4 nm teknolojisiyle üretilen yeni A16 Bionic işlemciler, evvelki nesile nazaran ne kadar süratli? Yeni modeller iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max‘e nazaran fazladan ne kadar performans sunuyor? Tüm bu soruların yanıtları yeni işlemcinin Geekbench testlerinde karşılık buluyor.

A16 Bionic çip, iki yüksek performanslı çekirdeğe ve dört yüksek verimli çekirdeğe sahip. CPU tıpkı vakitte yüzde 50 daha fazla bellek bant genişliğine sahip hızlandırılmış 5 çekirdekli bir GPU’ya ve saniyede yaklaşık 17 trilyon süreç gerçekleştirebilen yeni bir 16 çekirdekli Neural Engine’e mesken sahipliği yapıyor.

Apple bu işlemcinin en yakın rakiplerinden yüzde 40 daha süratli olduğu tezinde. Şirket tüm bu özelliklerle ile birlikte yeni A16 Bionic işlemcinin rakiplerine kıyasla çok daha az güçle daha fazla performans sunduğunu söz ediyor.

ShrimpAppl,ePro iPhone 14 Pro için Geekbench puanları yayınladı. Ortaya çıkan sonuçlar ise beklenildiği üzere değil. iPhone 14 Pro, tek çekirdekli testte 1.879 ve çok çekirdekli testte 4.664 puan almış durumda. Karşılaştırmak gerekirse iPhone 13 Pro Max birebir testte sırasıyla 1.734 ve 4.818 puan almıştı.

Samsung’un en yeni katlanabilir amiral gemisi, Qualcomm’un birinci sınıf Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemcisine sahip Galaxy Z Fold 4, tek çekirdekli ve çok çekirdekli testlerde 1.304 ve 3.782 puanları ile karşımıza çıktı. Görünen o ki A16 işlemci beklendiği kadar uygun bir performans gösteremiyor.

Ancak iPhone 14 Pro bu testlere büyük ihtimalle bir test sürümü ile çıktı. Bu nedenle A16 işlemcinin bu skorlardan çok daha güzelini alması beklenen görünüyor. Bu hâlde bile A15 ile yarışan ve Samsung’un önünde yer alan A16’nın resmi versiyonunda nasıl bir performans göstereceği ise şimdiden merak konusu.

Apple yeni iPhone 14 modellerini 9 Eylül’den itibaren ön siparişe açacak. Yeni akıllı telefonlar 16 Eylül’den itibaren ise resmi olarak satışa çıkacak. Pekala siz yeni iPhone 14 Pro ve 16 Bionic işlemci hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.