iPhone 14 uydu bağlantısı özelliği nasıl çalışıyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple, Far Out etkinliğinde iPhone 14 serisini tanıttı. iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, düz iPhone 14’lere kıyasla daha fazla özellik ...

Apple, Far Out etkinliğinde iPhone 14 serisini tanıttı. iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, düz iPhone 14’lere kıyasla daha fazla özellik, geliştirme ve tasarımsal değişiklik sunduğundan dikkatleri üzerine çekti. Hem iPhone 14 hem de iPhone 14 Pro’da olan özellikler ortasında uydu bağlantısı dikkat cazipti. iPhone 14 uydu özelliği nasıl çalışıyor? merak edenler için ayrıntılar haberimizde.

iPhone 14 Türkiye fiyatları açıklandı: iPhone 14 Pro Max kaç TL?

14 sa. evvel eklendi

Tüm iPhone 14 modelleri, uydu temasını destekliyor ve bu teknolojiye sahip birinci Apple eserleri. Apple, uydu irtibatını acil durumlarda kullanılabilecek bir özellik olarak tanıttı; olağan hücresel kontağın yerini almayacak.

iPhone 14 uydu özelliği nasıl kullanılacak?

Bildiğiniz üzere, uydular, daima hareket halinde ve gökyüzünde çok yüksek noktalarda olduğundan bağlantı öncesi sinyalin tespit edilmesi gerekiyor. iPhone 14, uydu ilişkisi kurulana dek aygıtı yanlışsız tarafa yönlendirmeniz için size rehberlik ediyor. Apple’a nazaran bu özellik, yalnızca açık havada, gökyüzü net bir halde görülüyorsa çalışıyor. Operatörden sinyal gelmediği durumda iPhone, uyduya bağlanıp acil servisi aramanıza yahut kısa bildiri  göndermenize müsaade veriyor. Alışılmış ki Bul uygulaması aracılığıyla pozisyon paylaşmak için de uydu kontağı kullanılabilir.

Tahmin edeceğiniz üzere, uydularla temas çabucak gerçekleşmiyor. iPhone, sinyal ararken ekranda “Acil durum nedir?”, “Kimin yardıma gereksinimi var?”, “Yaralı var mı, yaralanan var mı?” üzere sorular çıkarıyor. Sonrasında iPhone, kullanıcıdan aldığı tüm bu bilgileri daha evvelden belirlenen acil durum kişilerine gönderiyor. Apple, irtibatı hızlandırmak için kısa iletileri üç kat daha küçülten bir sıkıştırma algoritması oluşturduğunu söylüyor.

iPhone 14 uydu teması, hareket sensörleriyle otomobil kazalarını algılayan ve otomatik olarak acil servisleri arayan yeni trafik kazası algılama üzere yerleşik bir özellik olarak geliyor.

iPhone 14 uydu bağlantısı Türkiye’de olacak mı?

iPhone 14 uydu irtibatı özelliği, birinci olarak Kasım ayından itibaren sırf Amerika ve Kanada’daki kullanıcılara sunulacak. Yüksek ihtimal Türkiye’de kullanılamayacak zira Apple Türkiye, iPhone 14 özellikleri ortasında uydu temasına yer vermiyor.

iPhone 14 uydu ilişkisi hudutlu müddetliğine fiyatsız olacak

Apple, uydu bağlantısının iPhone 14 kullanıcıları için 2 yıl boyunca fiyatsız olacağını söylüyor. Bu mühletin sonunda uydu kontağı fiyatlı olacak lakin fiyat bilgisi paylaşılmadı.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.