iPhone 14’ün gözden kaçan yeni özellikleri!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple, yaptığı aktiflik ile birlikte yeni kuşak iPhone modellerini tanıttı. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri Pro versiyonlar kadar ...

Apple, yaptığı aktiflik ile birlikte yeni kuşak iPhone modellerini tanıttı. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri Pro versiyonlar kadar dikkat çekmemiş olsa da birtakım yeni özellikleri ile ilgiyi hak ediyor. Bizler de bu gölgede kalan özellikleri bir ortaya getirmek istedik.

iPhone 14 modellerinde geri planda kalan 5 özellik

Apple, yeni kuşak akıllı telefonlarında standart iPhone 14’ler ile Pro takısı alan versiyonlar ortasındaki çizgiyi netleştiriyor. Daha yeni bir işlemci ile karşımıza çıkan Pro versiyonlar birebir vakitte çentik yerine kullanılan ‘hap’ formlu kamera ve sensör yuvasıyla da kardeşlerinden ayrılıyor.

Sahip olduğu işlemci, kamera ve tasarım avantajları ile birlikte iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max standart versiyonları biraz daha geri planda bırakıyor. Her ne kadar durum bu türlü olsa da iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modellerinde yer alan ve dikkat cazibeli olduğunu düşündüğümüz 5 özelliği bir ortaya getirdik.

iPhone 14 artık daha az ısınacak

‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus, iPhone 13 Pro ve ‌iPhone 13 Pro‌ Max’e güç sağlayan birebir işlemciden gücünü alacak. Lakin her ne kadar A15 olarak isimlendirilmiş olsa da yeni modellerin işlemcilerinde 4 yerine 5 GPU çekirdeğine yer veriliyor. Eklenen çekirdek sayesinde iPhone 14 daha yüksek performans düzeylerine çıkabilecek.

Daha güçlü işlemci ise ısınma konusunda kimi soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Bu sorunu çözmek için Apple, ‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus’ı elden geçirdiğini açıkladı. Yapılan değişiklikler ile ‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus kullanıcıları, telefonları ısınmadan daha uzun pil ömrü elde edebilecekler.

Daha parlak flaş ışığı

Yeni kamera özelliklerinin yanı sıra Apple, ‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus’taki True Tone flaşını daha parlak hale getirdi. Belli şartlarda iki kata kadar daha parlak ışık sunan flaş, düşük ışık şartlarında kullanıcısına yardımcı olacaktır. Yeni flaşın yanı sıra geliştirilmiş lens ve güncellenmiş imaj sinyali sürece ile özellikleri ile Apple, ‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus’ın ana Geniş ve Ultra Geniş kamerada 2,5 kat daha uygun düşük ışık performansı sunduğunu belirtiyor.

iPhone 14 Plus’ta uzun batarya ömrü

Apple yeni iPhone 14 Plus modelinde şimdiye kadarki en uzun batarya ömrünü sunduklarını açıkladı. Daha büyük boyutu sayesinde ‌iPhone 14‌ Plus, ‌iPhone 14‌’ten daha büyük bir bataryaya mesken sahipliği yapabiliyor. ‌iPhone 14‌ Plus ayrıyeten ‌iPhone 13 Pro‌ Max ve iPhone 14 Pro Max’in bilakis, ProMotion ekranı üzere gelişmiş ve batarya tüketen özelliklere de sahip değil.

Gelişmiş özelliklerin olmaması, daha büyük batarya ve dahili dizayndaki güncellemeler ile ‌iPhone 14‌ Plus’ın uzun kullanımlar için en düzgün ‌iPhone‌ olduğunu söyleyebiliriz. Apple, ‌iPhone 14‌ Plus kullanıcılarının standart ‌iPhone 14‌’te sunulan 20 saate kıyasla 26 saate kadar görüntü oynatabileceğini söz ediyor.

Autofocus özelliğine sahip selfie kamerası

‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus’taki ön kamera artık birinci sefer otomatik netlemeyi destekliyor. Otomatik odaklama, manzaraları daha keskin ve detaylı hale getirmek için ana ögenin her vakit çerçeve içinde olmasını sağlıyor. ‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus’taki ön kamera, otomatik odaklamanın yanı sıra artık düşük ışık performansında 2 kat uygunlaştırma sağlayan daha geniş bir diyafram açıklığına da sahip.

Yenilenen renk seçenekleri

‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus, mavi, mor, gece yarısı, yıldız ışığı ve (PRODUCT) kırmızı renkleri ile karşımıza çıkıyor. Lakin tüm renklerin az da olsa değiştiğini belirtmek gerekiyor. Kırmızı renk evvelkine nazaran daha parlak hâle getirilirken, mavi ise daha açık bir tonla karşımıza çıkıyor.

Diğer yandan Apple, iPhone 14 serisi ile birlikte yeni mor renk seçeneğini de renk paletine eklemiş durumda. iPhone 13’ten hatırladığımız yeşil renk ise yeni kuşak ile birlikte yerini kaybetmiş üzere görünüyor. Akıllı telefonlarda sunulan Gece Yarısı ve Yıldız Işığı renkleri ise değişmeden yoluna devam ediyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modellerinde gözden kaçabileceğiniz düşündüğümüz özellikler bu formda sıralanıyor. Pekala siz yeni iPhone 14 modellerinde sunulan özellikler ortasında en çok hangisini beğendiniz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.