NASA’dan RISC-V topluluğuna büyük onur

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Açık kaynak olması ve geniş katkılar ile ARM mimarisine karşı değerli aralıklar katetmiş olması, RISC-V mimarisine olan ilgiyi arttırıyor ...

Açık kaynak olması ve geniş katkılar ile ARM mimarisine karşı değerli aralıklar katetmiş olması, RISC-V mimarisine olan ilgiyi arttırıyor. Platformda yaşanan gelişmeler NASA’nın da dikkatini çekti.

NASA ve SiFive ortaklığı

Yapılan açıklamaya nazaran NASA’nın yeni periyot uzay misyonlarında kullanacağı yüksek performanslı uçuş bilgisayarlarında SiFive işlemcileri kullanılacak. SiFive hali hazırda RISC-V mimarisine en fazla katkı yapan teşebbüs pozisyonunda.

SiFive büyümeye devam ediyor

5 ay evvel eklendi

SiFive muahede kapsamında 8 adet SiFive Intelligence X280 RISC-V vektör çekirdeği ve 4 adet SiFive RISC-V çekirdeğinden oluşan SiFive X280 işlemcisini tedarik ediyor. Vektör uzantıları ve akıllı uzantılar ile SiFive işlemcisi yapay zekâ ve makine öğrenme için kıymetli katkılar sağlıyor. Ayrıyeten çok düşük güç tüketiminde çalışabiliyor.

SiFive X280 işlemcisi NASA’nın mevcut uçuş bilgisayarlarına nazaran 100 kat daha fazla bilişsel kabiliyet sunabiliyor. NASA haricinde SiFive farklı federal kurumların da bilgisayar sistemlerinde yer alma talihini elde etti.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.