50 bin influencer’ın vergi ödemediği tespit edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sosyal medya üzerinden gelir elde eden içerik üreticilere gelir vergisi istisnası getirilmiş ve elde edilen gelirden stopaj biçiminde yüzde ...

Sosyal medya üzerinden gelir elde eden içerik üreticilere gelir vergisi istisnası getirilmiş ve elde edilen gelirden stopaj biçiminde yüzde 15 vergi kesilmesine karar verilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vergi kontrolleri sonucunda bilgi ödemeyen şahıslar tespit edildi.

Microsoft Türkiye, Bing’de yapılan her aramaya ödül veriyor

3 sa. evvel eklendi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamasına nazaran YouTube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp mecraları üzerinden yapılan tahliller sonucu, 65 bin kişi tahlil edildi. 50 bin kişinin, toplumsal medya aracılığıyla elde ettiği gelirler üzerinden vergilerin tamamını yahut bir kısmını ödemediği tespit edildi.

Ayrıca e-Spor dalına yönelik yapılan kontroller sonucunda oyuncu, turnuva, kulüp, reklam bazlı gelirlerinden vergisini ödemeyen 588 kişi tespit edildi. Vergi yükümlülüğünü yerine getirmeyen bireyler için süreç başlatıldığı duyuruldu.

Bakanlığa bağlı Risk Tahlili Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, e-ticaret üzerinden elde eden 6 bin mükellef tahlil edildi. Gelirlerini beyan dışı bırakan mükellefler özelinde saha kontrolü başladı. Buna ek olarak freelancer olarak gelir elde eden şahıslar de yakın takibe alındı. Vergisini ödemeyen freelancerlar için süreç başlatıldığı belirtildi. Kaç freelancer hakkında süreç başlatıldığı açıklanmadı.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.